حسگر دوربین گلکسی اس۷ ممکن است از این پس توسط سامسونگ تولید شود! این خبر داغ را خواندیم اما تفاوت بین کیفیت عکاسی حسگر آیسوسل سامسونگ و IMX260 سونی در چه حد است و کدام بهتر است؟ در ادامه به مقایسه اولین تصاویر پرداخته و کیفیت عکاسی را مقایسه می‌کنیم.

وضوح بافت و وضوح لبه، نقطه قوت آیسوسل

قبلاً به صورت خلاصه آیسوسل را معرفی کردیم: تفاوت اصلی آن با حسگرهای معمولی BSI-CMOS و Exmor RS سونی در ایزوله کردن پیکسل و ساب-پیکسل است. بنابراین پیشاپیش می‌توان انتظار داشت که حسگر سامسونگ، جزئیات بسیار ظریفی در حد چند پیکسل را  بهتر تمیز دهد.

مقایسه کنید:

حسگر سامسونگ
حسگر سونی
برتری ذاتی آیسوسل در دریافت بافت ظریف یا پردازش تصویر متفاوت؟

همان‌طور که مشاهده می‌کنید اثر ایزوله کردن پیکسل‌ها در حسگر آیسوسل سامسونگ در بافت ظریف کاملاً نمایان شده است. مرز آجرها، بافت سبز و مشکی سازه در محصول حسگر سونی ضعیف‌تر است و به نظر می‌رسد که جزئیات واقعاً کمتری توسط حسگر شناسایی شده است. ممکن است سامسونگ پردازش تصویر نسخه‌ی آیسوسلی را برای دستیابی به تصویری شارپ (واضح) تغییر داده باشد و یا دوربین اندکی لرزیده باشد.

اگر به لبه‌ی تیره‌ی بام خانه دقت کنید، چیزی شبیه پدیده‌ی حلقه‌زنی (باریکه‌ی سیاه و سفید در اثر افزایش وضوح بیش از حد) دیده می‌شود اما با بررسی بخش‌های دیگر تصویر مثل شاخ و برگ درختان، به نظر می‌رسد که پردازش تصویر متفاوت نبوده و تفاوت به خود حسگر مربوط می‌شود. علاوه بر این حسگر سونی هاله‌های رنگی آبی را هم به شاخه‌ها اضافه کرده است.

نمونه عکس دوربین گلکسی اس7 با حسگر آیسوسل سامسونگ (چپ) و حسگر IMX260 سونی (راست)

نمونه عکس دوربین گلکسی اس۷ با حسگر آیسوسل سامسونگ (چپ) و حسگر IMX260 سونی (راست)

حسگر سامسونگ
حسگر سونی

در این تصویر جزئیاتی که حسگر سونی ثبت کرده بیشتر است و باز هم ایزولاسیون بهتر پیکسل‌ها در آیسوسل، موجب کمتر بودن هاله‌های نورانی یا رنگی شده است. به لبه‌های در مشکی دقت کنید.

حسگر سامسونگ
حسگر سونی

در تصویر فوق هم جزئیاتی که آیسوسل ثبت کرده و به خصوص نقاط براقی که صرفاً از چند پیکسل تشکیل شده، برتری محسوسی دارد.

دقت رنگ

حسگر سامسونگ رنگ سبز را اندکی تندتر از حسگر سونی و رنگ آبی را اندکی ملایم‌تر ثبت کرده است. به تصویر اول و سوم و آسمان آبی تصویر چهارم دقت کنید.

رنگ قرمز و مشابه آن قهوه‌ای مشابه است، شاید در تصویر اول به نظر برسد که حسگر سونی در تشخیص رنگ قهوه‌ای ضعیف عمل می‌کند اما تفاوت زیادی که حس می‌کنیم بیشتر به میزان جذب نور مربوط می‌شود و نه تفاوت حسگر.

محدوده‌ی دینامیکی حسگر

معمولاً حسگرهای سونی از نظر محدوده‌ی دینامیکی وضعیت بسیار خوبی دارند. محدوده‌ی دینامیکی به نسبت روشنایی روشن‌ترین نقاط و تیره‌ترین نقاط گفته می‌شود البته به شرطی که جزئیات در این بخش‌ها، حفظ شود. ابرهای آسمان از بین نرفته و بافتی که در سایه‌های تیره قرار دارد، کاملاً مشکی نشده باشد.

در تصویر زیر سفیدی برف و تیرگی بوته‌ها را بررسی کنید:

حسگر سامسونگ
حسگر سونی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید تفاوت ناچیز است. به نظر می‌رسد که حسگر سامسونگ روشنایی بیشتری جذب کرده که البته ویژگی آیسوسل است و در نتیجه برف و بوته‌ها هر دو روشن‌تر ثبت شده‌اند، خوشبختانه تفاوت خاصی بین محدوده‌ی دینامیکی حسگرها دیده نمی‌شود و در واقع اگر زمان پرتوگیری اندکی بیشتر بود، حسگر سونی از نظر جزئیات قابل مشاهده در تیره‌ترین نقاط و روشن‌ترین نقاط، مثل نمونه‌ی سامسونگی بود.

نمونه‌ی دیگر تصویر زیر است و نتیجه‌گیری کلی متفاوت نیست:

حسگر سامسونگ
حسگر سونی
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه روشن "مقایسه کیفیت دوربین گلکسی اس۷ با حسگر سامسونگ و سونی"

اطلاع از
szeus
خواننده

ای کاش سامسونگ حسگر دوربین برا دوربینهای حرفه ای میزد مثلا ایزوسل در اندازه ی فول فریم
هنوز نمیتونم این فکر رو از سرم بیرون کنم اگه گرافین تجاری بشه کارایی حسگر ها ۱۰۰۰ برابر میشه (حساسیت )لازمم نیست سامسونگ معماریشو تغییر بده فقط سیلیکون جای گزین گرافین بشه
راستی یه پستم برای پردازنده دو گوشی بزنید میخوام بدونم مدل دراگون خنک تره یا مدلی که پردازنده سامسونگ داره

wpDiscuz
×