حسگر دوربین یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است. هزینه‌ی حسگر نسبتاً زیاد است و اثر آن روی کیفیت عکسی که در نهایت تهیه می‌شود، بسیار زیاد است. سونی در سال ۲۰۱۴ سهم ۴۰٫۲ درصدی از دنیای حسگرهای کوچک دوربین داشته است ولیکن در بخش دوربین، پیشتاز نیست!

گفته می‌شود که سونی با کمبود حسگر دوربین مدل IMX214 روبرو شده، حسگری که در ال‌جی جی۴ و برخی محصولات پرفروش دیگر ایفای نقش می‌کند و تنها یکی از حسگرهایی است که سونی طراحی و تولید می‌کند. کمپانی سونی در سال‌های اخیر بخش لپ‌تاپ‌های VAIO را واگذار کرد، در فروش اکسپریا‌ها با مشکل روبرو شده و مرتباً ضرر می‌کند و خلاصه روزگاری خوشی ندارد اما بخش حسگرهای دوربین کمافی‌السابق وضعیت درخشانی دارد.

ذکر نام دو کمپانی اپل و سامسونگ به عنوان مشتریان مهم سونی کافی است تا به این حقیقت برسیم که سونی از فروش میلیونی گوشی‌های رده اول اپل و سامسونگ خیلی هم ناراحت نیست بلکه سود زیادی روانه‌ی حسابش می‌شود. بابت فروش هر آیفون، ۲۰ دلار درآمد و سودی که نمی‌دانیم دقیقاً چه قدر است، به سونی تعلق می‌گیرد. رشد فروش حسگرهای سونی در سال ۲۰۱۴ نسبت به ۲۰۱۳ در حدود ۴۰ درصد بوده که بیشتر تحت تأثیر قرارداد سونی برای تولید حسگر دوربین آیفون‌های جدید است.

سهم سونی از بازار حسگرهای دوربین، سمت راست خودرو، سمت چپ گوشی

سهم سونی از بازار حسگرهای دوربین، سمت راست خودرو، سمت چپ گوشی

در بازار دوربین‌های حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای، سونی در برابر کانن و نیکون حرف زیادی برای گفتن ندارد ولیکن رکورد جالبی در بازار حسگر دوربین گوشی‌ها و تبلت‌ها ثبت کرده است: در سال ۲۰۱۴ حدود ۴۰٫۲ درصد تمام حسگرهای دوربین دنیای موبایل توسط سونی ساخته شده است و بدین ترتیب در این بازار خاص، سونی فعلاً بدون رقیب است. دقت کنید که حسگرهای کوچک فقط در گوشی و تبلت به کار نمی‌روند، همان‌طور که قبلاً اشاره کردم خودروهای بدون راننده هم نیاز به حسگرهای متعدد دارند و می‌توانند درآمد سونی را فزونی بخشند:

از خودروی بدون راننده‌ی گوگل تا آرزوهای سونی؛ همه یک صدا به دنبال خودروی بدون راننده

از خودروی بدون راننده‌ی گوگل تا آرزوهای سونی؛ همه یک صدا به دنبال خودروی بدون راننده

بله، گوگل مدت‌ها پیش شروع کرده، اپل در حال کار است و شاید مایکروسافت هم به دنبال پلتفرم خاص خویش باشد و حالا سونی هم به خودروهای بدون راننده‌ علاقه‌مند است، شاید فقط دوربین و شاید تکنولوژی کامل خودروی بدون راننده.

سونی با توجه به اهمیت و سودمندی بخش حسگرهای دوربین به این نتیجه رسیده که روی کارخانه‌های مربوط بیشتر سرمایه‌گذاری کند و حتی اولویتی بالاتر از بخش تولید دوربین برای بخش حسگر دوربین‌های موبایل در نظر بگیرد. سامسونگ هم از تولیدکنندگان برتر حسگر دوربین است اما در فبلت موفقی مثل گلکسی نوت ۴ یا دوقلوهای گلکسی اس۶  از حسگر IMX240 سونی استفاده می‌کند که در حال حاضر یکی از بهترین حسگرهای موبایل است.

به نظر شما چرا سونی با وجود موفقیت در تولید حسگر، در عرصه‌ی دوربین و دوربین گوشی‌ها پیشتاز نیست؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×