کمپانی OCZ چند روز پیش از درایوهای حالت جامدی که مبتنی بر فلش‌های TLC هستند خبر داده بود. امروز هم در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۵ بار دیگر از Trion 100 و Z-Drive 6000 پرده برداشته است. در ادامه به این محصولات می‌پردازم.

تاکنون فقط سندیسک و سامسونگ اس‌اس‌دی‌های مبتنی بر حافظه‌های TLC (سلول ۳ لایه) در مقیاس عرضه کرده‌اند اما از این پس OCZ هم سهمی در این بازار خواهد داشت. سری جدید Trion 100 از کنترلر بومی توشیبا به اسم Alishan بهره می‌گیرد و مثل برخی کنترلرهای دیگر، حاصل تغییرات کنترلر دیگر تولیدکنندگان نیست. برای تصحیح خطا هم از QSBC توشیبا استفاده می‌شود که احتمالاً تلفیقی از روش BCH و LDPC است. در این خانواده هم مثل اغلب SSDهای مبتنی بر فلش‌های TLC از کش SLC استفاده شده تا عملکرد حداکثری بهبود یابد.

Trion 100 از DevSleep و دیگر تکنولوژی‌های کاهش توان مصرفی نیز پشتیبانی می‌کند. سابقاً محصولات مبتنی بر کنترلر Barefoot 3 این کمپانی موردانتقاد بودند چرا که از تکنولوژی‌های کاهش توان مصرفی پشتیبانی نمی‌کردند اما Trion 100 کنترلر متفاوتی دارد و از این نظر قافیه را به رقبا نمی‌بازد.

همکاری توشیبا و OCZ به هر دو کمک می‌کند تا در بازار رو به گسترش SSD نقش بیشتری داشته باشد.

لیتوگرافی حافظه‌های به کار رفته در Trion 100 دومین نسل لیتوگرافی ۱۹ نانومتری توشیبا است. در ادامه OCZ می‌خواهد به لیتوگرافی ۱۵ نانومتری مهاجرت کند. زمان عرضه‌ی Trion 100 دقیقاً مشخص نشده اما در مراحل نهایی دریافت تأییدیه به سر می‌برد و احتمالاً در فصل تابستان راهی بازار شود. متأسفانه فعلاً در مورد قیمت، عملکرد و تاریخ دقیق معرفی نهایی محصول خبری منتشر نشده است اما با توجه به وضعیت بازار، قیمت احتمالاً پایین‌تر از خانواده‌ی OCZ ARC 100 است و طراحی به گونه‌ای است که نقل و انتقال ۲۰ گیگابایت داده در روز، به عمر مفیدی در حد ۳ و شاید ۵ سال منجر شود.

ُُOCZ SSD با کانکتور M.2 و کنترلر توشیبا می‌سازد

ُُOCZ SSD با کانکتور M.2 و کنترلر توشیبا می‌سازد

OCZ به جز Trion 100 محصول دیگری هم طراحی کرده است. یک درایو کوچک با کانکتور M.2 و با پشتیبانی از استاندارد NVMe که در سال جاری معرفی می‌شود. این محصول احتمالاً یک RevoDrive دیگر باشد و کنترلر آن هم احتمالاً توسط توشیبا طراحی شده است. بعید است که OCZ از کنترلر JetExpress  خود در این محصول رده بالا استفاده کند چرا که قیمت تمام شده بسیار زیاد خواهد شد.

OCZ Z-Drive 6000 با کنترلر جدید JetExpress

OCZ Z-Drive 6000 با کنترلر جدید JetExpress

آخرین محصولی که OCZ به نمایش گذاشته، OCZ Z-Drive 6000 است. محصولی که در آن از کنترلر قدرتمند JetExpress استفاده شده است. در مورد جت‌اکسپرس OCZ قبلاً صحبت کردیم. بهتر است مقاله‌ی زیر را مطالعه فرمایید:

با کنترلر OCZ JetExpress درایوهای اس‌اس‌دی پی‌سی‌آی‌اکسپرس متحول می‌شوند

با کنترلر OCZ JetExpress درایوهای اس‌اس‌دی پی‌سی‌آی‌اکسپرس متحول می‌شوند

یکی از محصولات جالب OCZ که در نمایشگاه CES 2015 رونمایی شده، کنترلر جدیدی به اسم JetExpress است. OCZ JetExpress عملکرد، قابلیت‌ها و ظرفیت درایوهای پی‌سی‌آی‌اکسپرس را ارتقا می‌دهد.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×