پلکستور سری جدید SSDهای خود به اسم Plextor M7V را با حافظه‌های فلش TLC معرفی کرد. قیمت SSDهای جدید پایین‌تر است و بنابر ادعای سازنده از تکنولوژی‌هایی خاص استفاده شده تا عمر مفید، قابلیت اطمینان و عملکرد بهینه شود. در ادامه با تکنولوژی‌های به کار رفته در سری M7V و مشخصات آن آشنا می‌شویم.

تکنولوژی‌های خاص سری M7V برای افزایش عمر مفید و بهبود عملکرد

پلکستور برای افزایش عمر مفید از فلش‌های باکیفیت توشیبا و فرم‌ور اختصاصی خود استفاده کرده و مدعی است که حداکثر سیکل‌های P/E حافظه را تا ۲۰۰۰ سیکل افزایش داده که بیش از SSDهای معمولی مبتنی بر حافظه‌ی فلش TLC است. پلکستور اشاره‌ی دقیقی به تکنولوژی تولید حافظه‌های TLC نکرده و همین‌طور در مورد فرم‌ور اختصاصی خود به دلایل رقابتی، اطلاعات خاصی منتشر نکرده است.

پلکستور و اولین SSDهای TLC: خانواده‌ی Plextor M7V

پلکستور و اولین SSDهای TLC: خانواده‌ی Plextor M7V

یکی از تکنولوژی‌های مفید در سری M7V، تکنولوژی PlexNitro است که سرعت نوشتن روی حافظه را افزایش می‌دهد. ممکن است پلکس‌نیترو به معنی استفاده از کش SLC سریع باشد و یا روشی نرم‌افزاری باشد. ظرفیت مدل‌های جدید مثل برخی SSDهای مشابه، ۱۲۰، ۲۴۰ و ۴۸۰ نیست، لذا بعید است ۸، ۱۶ یا ۳۲ گیگابایت اضافی به عنوان حافظه‌ی سریع‌تر در نظر گرفته شده باشد.

پلکستور می‌گوید سری M7V قابلیت اطمینان بالایی دارد، MTBF به طور متوسط ۱٫۵ میلیون ساعت است.

MTBF مخفف Mean Time Between Failure و به معنی میانگین زمان بین خرابی‌‌ها است. به عنوان مثال سری ۳۳۵ اینتل، MTBF معادل ۱.۲ میلیون ساعتی دارد، اگر روزانه ۸ ساعت از آن استفاده شود، فاصله‌ی زمانی بین خرابی‌های ۱۰۰۰ درایو یا عملکرد ناقص سیستم که ممکن است محسوس نباشد، حدود ۱۵۰ روز خواهد بود.

مشخصات SSDهای Plextor M7V

درایوهای جدید ۲٫۵ اینچی و دارای ضخامت ۷ میلی‌متر هستند. نام دقیق این مدل PX-M7VC است. گروه دیگر به صورت کارت M.2 در کلاس ابعادی ۲۲۸۰ طراحی شده و نام دقیق آن PX-M7VG است. البته دقت کنید که واسط ارتباطی این مدل کوچک هم SATA است و نه پی‌سی‌آی اکسپرس چرا که کنترلر استفاده شده فقط از واسط ارتباطی ساتا پشتیبانی می‌کند.

پلکستور و اولین SSDهای TLC: خانواده‌ی Plextor M7V

پلکستور و اولین SSDهای TLC: خانواده‌ی Plextor M7V

در این درایوها از کنترلر جدیدتری به اسم Marvell 88SS1074B1 و فلش‌های TLC توشیبا با لیتوگرافی ۱۵ نانومتری استفاده شده است. کنترلر موردبحث نسخه‌ی بروز شده‌ی کنترلری است که مارول حدود دو سال پیش معرفی کرده و در آن الگوریتم LDPC در قالب تکنولوژی NANDEdge پیاده‌سازی شده است. پلکستور می‌گوید این کنترلر پیشرفته‌تر است اما در هر حال اساس آن Marvell 88SS1074 است. کنترلری ۸ کاناله که احتمالاً با افزایش سرعت کلاک پردازنده‌ی داخلی یا افزایش تعداد هسته‌ها، تصحیح خطا و دیگر امور را سریع‌تر از قبل انجام می‌دهد.

ظرفیت SSDهای جدید پلکستور، ۱۲۸، ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایت است. مقدار کش DRAM بیشتر شده تا عملکرد بهینه شود. سرعت خواندن و نوشتن تصادفی حداکثر ۵۶۰ و ۵۳۰ مگابایت بر ثانیه است. IOPS خواندن ۴ کیلوبایتی و نوشتن ۴ کیلوبایتی نیز به ترتیب ۹۸ هزار و ۸۴ هزار عمل در ثانیه است. عملکرد سری جدید حتی بهتر از M6V است. مقایسه کنید:

مقایسه مشخصات SSDهای Plextor M7V با Plextor M6V
مدل Plextor M7V Plextor M6V
ظرفیت (گیگابایت) ۱۲۸ ۲۵۶ ۵۱۲ ۱۲۸ ۲۵۶ ۵۱۲
کنترلر Marvell 88SS1074B1 Silicon Motion SM2246EN
حافظه

توشیبا Toggle TLC

لیتوگرافی ۱۵ نانومتر

توشیبا Toggle MLC

لیتوگرافی ۱۵ نانومتر

کش (مگابایت) ۲۵۶ ۵۱۲ ۱۰۲۴ ۱۲۸ ۲۵۶ ۵۱۲
حداکثر سرعت خواندن ترتیبی ۵۶۰ مگابایت بر ثانیه ۵۳۵ مگابایت بر ثانیه
حداکثر سرعت نوشتن ترتیبی ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه ۵۳۰ مگابایت بر ثانیه ۱۷۰ مگابایت بر ثانیه ۳۳۵ مگابایت بر ثانیه ۴۵۵ مگابایت بر ثانیه
IOPS خواندن ۴ کیلوبایتی ۹۷ هزار IOPS ۹۸ هزار IOPS ۸۱ هزار IOPS ۸۳ هزار IOPS ۸۳ هزار IOPS
۴kB Random Write ۵۱ هزار IOPS ۸۴ هزار IOPS ۴۲ هزار IOPS ۸۰ هزار IOPS ۸۰ هزار IOPS
ضمانت ۳سال

قیمت محصولات جدید اعلام نشده است ولیکن احتمالاً از سری M6S Plus ارزان‌تر خواهند بود.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×