کمپانی Shenzhen Renice Technology چین، یکی از تولیدکنندگان SSDهای مقاوم، سری جدید درایوهای مقاوم خود، Renice X9 R-SATA را با کانکتور خاص R-SATA و طراحی کاملاً مقاوم معرفی کرده است. در این سری از کنترلر اختصاصی طراحی شده توسط شنژن رینیس استفاده شده است. در ادامه به مشخصات جالب Renice X9 R-SATA می‌پردازیم.

نام کنترلر اختصاصی که توسط شنژن رینیس طراحی شده، RS3502-IT است و اشاره‌ای به تولیدکننده‌ی حافظه‌های SLC و MLC نشده است. درایوها کاملاً مقاوم هستند و گواهی MIL-STD-810F را دریافت کرده‌اند. درون درایو همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، سوپرخازن یا خازن‌های بزرگی تعبیه شده تا در صورت قطعی ناگهانی جریان الکتریسیته، داده‌ای از دست نرود.

َدرایوهای SSD بسیار مقاوم Renice X9 R-SATA شنژن رینیس برای سخت‌ترین شرایط کاری معرفی شدند

َدرایوهای SSD بسیار مقاوم Renice X9 R-SATA شنژن رینیس برای سخت‌ترین شرایط کاری معرفی شدند

رمزگذاری ۲۵۶ بیتی AES و چند روش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای پاکسازی کامل و ایمن از جمله قابلیت‌های مفید Renice X9 R-SATA است. در تصویر ابتدای خبر، کانکتور ۱۵ پین R-SATA و کانکتور خاص ۷ پین SATA برای تامین توان الکتریکی نمایان است. با توجه به خاص بودن کانکتورهای برق و دیتا، روشن است که کاربری این درایوها محدود به سیستم‌های خاص می‌شود.

ظرفیت درایوهای سری Renice X9 R-SATA که حافظه‌ی SLC دارند، از ۱۲۸ گیگابایت تا حداکثر ۱ ترابایت است و در مورد MLCها، ظرفیت دو برابر است. این درایوها ابعاد استاندارد یک درایو ۲٫۵ اینچی را دارند و ارتفاع ۷، ۹ یا ۱۵ میلی‌متر است. هر چه ظرفیت بیشتر باشد، ضخامت درایو نیز بیشتر خواهد بود.

شنژن رینیس مدعی است که حداکثر سرعت خواندن ترتیبی و نوشتن ترتیبی به ترتیب ۵۳۰ و ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه است، زمان دسترسی نیز حدود ۰٫۱ میلی‌ثانیه (۱۰۰ نانوثانیه) است. در مورد IOPS حین عملیات تصادفی عددی ذکر نشده اما از واژه‌ی excellent (عالی) استفاده شده و به نظر می‌رسد که کنترلر اختصاصی شنژن رینیس، یکی از برترین‌هاست. توان مصرفی مدل ۲ ترابایتی حدود ۱۰ وات اعلام شده که احتمالاً منظور حالت کاری سنگین بوده است.

اما بشنوید از طراحی مقاوم درایوهای Renice X9 R-SATA:

  • ۴ خازن بزرگ برای حفظ داده در اثر قطعی جریان الکتریکی
  • کد تصحیح خطا یا ECC که ۸۰ بیت از هر ۱۰۲۴ بیت را به خود اختصاص می‌دهد
  • مقاومت ارتعاشی تا ۱۶٫۴G با فرکانس بین ۱۰ تا ۲۰۰۰ هرتز!
  • مقاومت در برابر شوک مکانیکی بسیار شدید، ۱۵۰۰G در مدت زمان ۰٫۵ ثانیه به صورت نیمی از موج سینوسی!
  • کارکرد در محیط مرطوب با رطوبت ۵ الی ۹۵ درصد
  • دمای کاری بین منفی ۵۵ درجه‌ی سانتی‌گراد تا ۱۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد

درایوهای تجاری اینتل DC S3710 را برای مقایسه در نظر بگیریم، مقاومت در برابر ارتعاشات ۲٫۱۷G و شوک ۱۰۰۰G در صفحه‌ی مشخصات ذکر شده که به مراتب پایین‌تر از سری Renice X9 R-SATA است. دمای کاری هم بین ۰ تا ۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد در کاربری صنعتی است که بسیار محدودتر از درایوهای مقاوم شنژن رینیس است.

منظور از ۱۰G، شتابی ۱۰ برابر شتابی است که در اثر جاذبه‌ی کره‌ی زمین و البته در سطح دریا ایجاد می‌شود. بنابراین ۱۶٫۴G معادل ۱۶۴ متر بر مجذور ثانیه است و به این معنی است که به درایو، نیرویی معادل ۱۶٫۴ برابر وزن آن وارد می‌شود و آن را به حرکت درمی‌آورد.

در بررسی مقاومت ارتعاشی، نیروی اشاره شده در هر ثانیه ۱۰ الی ۲۰۰۰ بار تغییر جهت می‌دهد.

متأسفانه سنژن رینیس قیمت درایوهای جدید در بازارهایی به جز کشور چین را اعلام نکرده و حتی ممکن است کاربری و فروش آن به کشور چین محدود شود.

َدرایوهای SSD بسیار مقاوم Renice X9 R-SATA شنژن رینیس برای سخت‌ترین شرایط کاری معرفی شدند

َدرایوهای SSD بسیار مقاوم Renice X9 R-SATA شنژن رینیس برای سخت‌ترین شرایط کاری معرفی شدند

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×