سامسونگ با معرفی درایو SSD جدید خود که ۱۵٫۳۶ ترابایت گنجایش دارد، رکوردشکنی کرده است. درایو PM1633a سامسونگ برای کاربری سازمانی و تجاری طراحی شده و در حال حاضر بزرگ‌ترین درایو SSD به شمار می‌رود. د ادامه به مشخصات آن می‌پردازم.

در این درایو غول‌آسا، البته از نظر گنجایش و نه ابعاد آن، ۵۱۲ تراشه‌ی ۲۵۶ گیگابیت (۳۲ گیگابایت) استفاده شده، تراشه‌ها به کمک سومین نسل تکنولوژی ۳D V-NAND تولید شده‌اند و برای افزایش تراکم، ۱۶ قالب تراشه روی هم قرار گرفته است. به این ترتیب تراشه‌های ۱۶ لایه‌ای با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت درون این درایو جای گرفته است، مجموعاً ۳۲ تراشه ۱۶ لایه‌ای با ظرفیت ۱۵٫۳۶ ترابایت در یک فضای بسیار کم.

سامسونگ در سومین نسل از حافظه‌های فلش NAND عمودی سه‌بعدی خود از ۴۸ لایه سلول بهره گرفته تا به تراکمی بسیار بالا دست پیدا کند. در نسل دوم از ۳۲ لایه سلول استفاده می‌شد و ظرفیت کلی، ۱۲۸ گیگابیت بود و در نتیجه ظرفیت دو برابر شده است. درایو PM1633 مبتنی بر نسل دوم ۳D V-NAND سامسونگ است.

سومین نسل از حافظه‌های سه‌بعدی NAND عمودی سامسونگ متراکم‌تر، کم‌مصرف‌تر و سریع‌تر از نسل دوم

سومین نسل از حافظه‌های سه‌بعدی NAND عمودی سامسونگ متراکم‌تر، کم‌مصرف‌تر و سریع‌تر از نسل دوم

در PM1633a از کنترلر و فرم‌ویر جدید استفاده شده تا عملکرد بهینه شود. کنترلر جدید در آن واحد به تعداد زیادی حافظه‌ی فلش NAND دسترسی دارد و طبعاً کار آن دشوار است. در کنار کنترلر ۱۶ گیگابایت رم قرار گرفته است. IOPS در خواندن و نوشتن تصادفی ۴ کیلوبایتی حداکثر ۲۰۰ هزار و ۳۲ هزار عمل در ثانیه است و سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی به ۱۲۰۰ مگابایت بر ثانیه می‌رسد. شاید در قیاس با درایوهای M.2 عالی نباشد اما همین اعداد، ۱۰۰۰ برابر بیشتر از هارددرایوهایی است که در SAS به کار می‌روند و دو برابر بیشتر از SSDهای معمولی با پورت SATA است.

عمر مفید دقیقاً ذکر نشده اما می‌توان روزانه به اندازه‌ی گنجایش درایو، عمل نوشتن داده انجام داد. عمر مفید از نظر مقدار نوشتن داده، ۲ الی ۱۰ برابر بیشتر از درایوهایی است که با فلش NAND از نوع MLC یا TLC طراحی شده‌اند. برای بهبود امنیت اطلاعات، مکانیزم خاصی برای حفظ متادیتا پیش‌بینی شده و در صورت قطعی برق، داده به کمک روش نرم‌افزاری حفظ می‌شود.

سامسونگ سری PM1633a را با ظرفیت ۴۸۰ و ۹۶۰ گیگابایت، ۱٫۹۲ و ۳٫۸۴ و ۷٫۶۸ ترابایت نیز در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

7 دیدگاه روشن "سامسونگ و درایو ۱۵٫۳۶ ترابایتی SSD در سری جدید PM1633a"

اطلاع از
szeus
خواننده

خبر قدیمیه ظاهرا برا این که دوباره مطرح شده به بازار اومده نمیدونستم این هارد ۳d v nand استفاده شده

szeus
خواننده

یه اشکالی وجود داره شما گفتید در نسل دو ۳۲ لایه استفاده شده و این هاردم نسل دوم استفاده شده ولی تو متن نوشتید ۱۶ لایه !

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×