ارتباط بی‌سیم از طریق وای-فای یکی از متداول‌ترین روش‌های اتصال وسایل مختلف به یکدیگر است. وای-فای ۸۰۲٫۱۱ac و ۸۰۲٫۱۱n و نسخه‌های قبلی به سرعت، قابلیت‌ها، باند فرکانسی و تعداد استریم‌های ارسال و دریافت داده می‌پردازد.

مقایسه سرعت نسل‌های مختلف Wi-Fi 802.11

مقایسه سرعت نسل‌های مختلف Wi-Fi 802.11

اضافه شدن کانال‌های ارتباطی اضافی، پشتیبانی از MIMO (مخفف multiple-input and multiple-output و به معنی چند ورودی و چند خروجی است) و در نهایت افزایش محدوده‌ی ارتباطی نیز در سهولت استفاده و سرعت انتقال داد موثر است.

کانال ارتباطی و فرکانس ارتباطی، RX و TX در ارتباط بی‌سیم

ارتباط بی‌سیم از طریق وای-فای، بلوتوث یا هر روش دیگری، از طریق امواج حامل صورت می‌گیرد. موج حامل می‌تواند داده‌ای که به موج تبدیل شده را منتقل کند و خود دارای فرکانس مشخصی است. به عنوان مثال باند فرکانس ارتباطی ۲٫۴ گیگاهرتز در بیشتر وسایل الکترونیکی مرسوم است.

تفاوت باند فرکانسی و کانال ارتباطی

فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز فرکانس اصلی است و خود شامل چندین کانال جزئی است و می‌توان از کانال‌های مختلف برای ارتباط وسایل مختلف استفاده کرد. در این صورت تداخل امواج کمتر اتفاق می‌افتد. 

به خاطر داشته باشید که باند فرکانسی با کانال‌های ارتباطی متفاوت است. مودم‌هایی دو بانده یا Dual Band از دو باند فرکانسی مختلف که معمولاً ۲٫۴ گیگاهرتز سابق و ۵ گیگاهرتز جدید است پشتیبانی می‌کنند و تداخل را کاهش می‌دهند.

مودمی با دو باند فرکانسی

مودمی با دو باند فرکانسی

کانال‌های وای-فای را به صورت دستی و با فاصله انتخاب کنید تا تداخل کم شود.

به عنوان مثال برخی موس‌های بی‌سیم به همراه نرم‌افزاری جهت تنظیم کانال ارتباطی ارایه می‌شوند. می‌توان کانال فرضاً ۱۴ را برای این موس انتخاب کرد تا فرکانس دقیق ارتباطی آن، به ۲٫۵ گیگاهرتز نزدیک شود. مودم وای-فای منزل را هم می‌توان طوری تنظیم کرد که کانال ارتباطی آن ۱ باشد و بدین ترتیب تداخل کمتری به وجود می‌آید. دقت کنید که موس‌ها و مودم‌ها و به طور کلی وسایل مجهز به وای-فای، به صورت خودکار کانال ارتباطی را انتخاب می‌کنند. بنابراین بدون انجام تنظیمات دقیق، ممکن است کانال ارتباطی همه‌ی آنها نزدیک به هم باشد و نتوان با خیال راحت از موس، هدست بی‌سیم، کیبورد بی‌سیم، تلویزیون هوشمند و گوشی‌های مجهز به وای-فای در مجاورت هم استفاده کرد!

کانال فرکانسی در یک مودم Wi-Fi

کانال فرکانسی در یک مودم Wi-Fi

هر کانال ارتباطی پهنای ۲۰ یا ۴۰ مگاهرتز دارد که می‌توان آن را به دلخواه انتخاب کرد.

تعداد آنتن و پیکربندی ارسال و دریافت مودم‌ها و روترها

در مودم‌ها و روترها RX و TX به معنی دریافت و ارسال (Recieve و Transmit) سیگنال است. در وای-فای ۸۰۲٫۱۱n از حداکثر ۴ ورودی و ۴ خروجی و در واقع ۴ استریم رفت و برگشت داده پشتیبانی می‌شود و مودمی با ۴ ارسال و ۴ دریافت به صورت زیر معرفی می‌شود:

Wi-Fi 802.11n 4×4 

چنین مودمی دارای ۴ آنتن است؛ هر آنتن برای یک استریم ارتباطی. ممکن است تعداد ارسال و دریافت یکسان نباشد اما معمولاً تعداد ورودی و خروجی برابر است.

دقت کنید که Dual Band به معنی وجود دو باند فرکانسی است. مودمی با دو آنتن می‌تواند دو استریم ارسال و دریافت داده داشته باشد و باند فرکانسی هر دو آنتن، یکسان باشد. لذا با دیدن ظاهر مودمی که چند آنتن دارد، تصور نکنید که یک مودم وای-فای AC با دو باند فرکانسی است
مودمی با 4 آنتن برای 4 استریم ارسال و دریافت داده

مودمی با ۴ آنتن برای ۴ استریم ارسال و دریافت داده

اگر وسایل قدیمی به مودم متصل شود، پهنای کانال ۲۰ مگاهرتز خواهد بود و اگر وسایل جدید با پشتیبانی از پهنای کانال ۴۰ مگاهرتز به آن متصل شوند، پهنای کانال ارتباطی ۴۰ مگاهرتز خواهد بود. در وای-فای ۸۰۲٫۱۱ac از ۸ استریم رفت و برگشت داده پشتیبانی شده و پهنای هر کانال ارتباطی ۸۰ مگاهرتز است و می‌توان کانالی با پهنای کانال ۱۶۰ مگاهرتز هم تشکیل داد.

بنابراین پهنای باند وای-فای AC در قیاس با وای-فای N به مراتب بیشتر است، ۸ در ۱۶۰ مگاهرتز در برابر ۴ در ۴۰ مگاهرتز استاندارد قبلی و در واقع حداکثر پهنای باند ۸ برابر بیشتر است. عملاً مودم‌هایی با ۴ آنتن و بیشتر، کمتر تولید می‌شوند لذا بهتر است بگوییم روترها و مودم‌های AC حدود سه برابر سریع‌تر از روترهای ۸۰۲٫۱۱n هستند.

مودم Wi-Fi AC با 6 آنتن

مودم Wi-Fi AC با ۶ آنتن

دقت کنید که مودم‌ها و روترهای ارزان‌قیمت دارای ۴ عدد RX و TX نیستند، به عنوان مثال دانگل HDMI مودم گیمینگی که ازراک چندی پیش معرفی کرده، از Wi-Fi N 2×2 بهره می‌برد. لذا نیمی از پهنای باند حداکثر استاندارد ۸۰۲٫۱۱n را دارد.

روتر G10 Gaming ازراک

روتر G10 Gaming ازراک با پشتیبانی از MU-MIMO معرفی شد

ازراک را با مادربوردهایش می‌شناسیم، گویی که در هیچ عرصه‌ی دیگر فعال نیست. امسال در کامپیوتکس ۲۰۱۵ ازراک از اولین محصول مرتبط با شبکه یعنی روتر G10 Gaming پرده برداشته است.

مزایای مودم‌ها و روترهای AC چیست؟

منظور از مودم و روتر AC این است که پروتکل ارتباطی آن ۸۰۲٫۱۱ac است. اولین مزیت این نوع مودم‌ها، پهنای باند طیفی بالاتر است. Spectral Bandwidth یا پهنای باند طیفی به سرعت ارسال داده در یک یا چندین باند فرکانسی مشخص گفته می‌شود.

تعداد بیشتر سیگنال یعنی ارتباط بی‌سیم با کیفیت بیشتر.

دومین مزیت استاندارد AC مدولاسیون بهتر است. در وای-فای N از مدولاسیون ۶۴-QAM استفاده می‌شود و در استاندارد جدید از ۲۵۶-QAM.  عددی که در این عبارات می‌بینید، تعداد سیگنال‌هایی است که می‌توان در یک باند فرکانسی خاص منتقل کرد. با افزایش تعداد سیگنال‌های ارسالی، سرعت ارتباط وسایل بی‌سیم و همین‌طور کیفیت ارتباط بهبود پیدا می‌کند.

سومین و شاید مهم‌ترین مزیت مودم‌ها و روترهای AC این است که با نسخه‌های قبلی سازگار است. معمولاً در ارتباطات بی‌سیم حفظ سازگاری با استانداردهای قدیمی‌تر دشوار است اما وای-فای ۸۰۲٫۱۱ac با ۸۰۲٫۱۱b و g و n مشکلی ندارد. دقت کنید که سازگاری داشتن به این معنی است که مودم با سرعت بسیار پایین‌تری با وسایل قدیمی مجهز به وای-فای ۸۰۲٫۱۱b ارتباط برقرار می‌کند و عملکرد بهینه نیست.

چهارمین مزیتی که به آن اشاره شد، باند ارتباطی جدید ۵ گیگاهرتزی است. این باند ارتباطی فقط در وسایل جدید و سریع به کار رفته و لذا تداخل سیگنال به شدت کمتر است. حتی اگر تمام وسایل از باند فرکانسی ۵ گیگاهرتز استفاده کنند هم با توجه به بالاتر بودن فرکانس امواج، نفوذ در دیوارهای بتونی، فولاد و … ساده‌تر خواهد بود و لذا محدوده‌ی کاربری بیشتر است.

آخرین مزیت beamforming یا شکل دادن به موج ارسالی است. مودم‌ها و روترهای AC می‌توانند موقعیت وسایل متصل شده را تا حدودی تشخیص داده و به جای ارسال سیگنال در تمام جهات به صورت یکسان (Omnidirectional) آنها را با قدرت بیشتر و در جهات خاص ارسال کنند. بدین ترتیب محدوده‌ی کاربری باز هم بیشتر می‌شود.

شکل‌دهی به موج یا Beamforming در وای-فای AC

شکل‌دهی به موج یا Beamforming در وای-فای AC

چه روتر و مودمی بخریم؟ AC چند بانده یا ۸۰۲٫۱۱n یک بانده؟

پاسخ یکتایی برای سوال فوق وجود ندارد! همه چیز به کاربری شما بستگی دارد. توصیه‌ی جدی با توجه به گسترش استفاده از Wi-Fi 802.11ac این است که مودم یا روتر دوبانده تهیه کنید که از باند فرکانسی ۵ گیگاهرتز پشتیبانی کند. تعداد آنتن و مقوله‌ی سرعت، به کاربرد بستگی دارد. اگر وسایل متعدد بی‌سیم در اختیار دارید و مرتباً در حال نقل و انتقال داده هستید، مطمئناً یک روتر سه بانده با ۶ آنتن انتخاب خوبی است.

روتر D-Link AC3200 با قیمت نزدیک به ۳۰۰ دلار، ۳ باند فرکانسی ۲٫۴ و ۵ و ۵ گیگاهرتز دارد، پهنای باند فرکانسی اول ۶۰۰ مگابیت بر ثانیه و دو باند دیگر ۱۳۰۰ مگابیت بر ثانیه است. یک روتر گران‌قیمت سه بانده.

روتر سه بانده‌ی D-Link AC3200

روتر سه بانده‌ی D-Link AC3200

روتر دو بانده‌ی ایسوس RT-AC66U با نصف قیمت مودم سه‌بانده‌ی فوق، شامل دو باند فرکانسی ۲٫۴ گیگاهرتز با پهنای باند ۴۵۰ مگابیت بر ثانیه و ۵ گیگاهرتز با پهنای باند ۱۳۰۰ مگابیت بر ثانیه است. مودم مشابه TP-Link Archer C9 با قیمت ۱۴۰ دلار، دو باند با سرعت ۶۰۰ و ۱۳۰۰ مگابیت بر ثانیه دارد.

روتر TP-Link Archer C9 با دو باند فرکانسی 2.4 و 5 گیگاهرتز

روتر TP-Link Archer C9 با دو باند فرکانسی ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز

روشن است که روترها و مودم‌های دو بانده اقتصادی‌تر از مدل‌های سه بانده هستند و از نظر سرعتی نیز در سطح بسیار خوبی هستند. معمولاً روترها و مودم‌های زیر ۲۵۰ هزار تومانی از ۸۰۲٫۱۱ac پشتیبانی نمی‌کنند.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه روشن "وای-فای ۸۰۲٫۱۱ac و ۸۰۲٫۱۱n چیست؟ مشخصات، مزایا و سرعت نسخه‌های مختلف"

اطلاع از
PCjoy
خواننده
با تشکر از مقاله کامل و مفید شما من مودم D-Link DSL -2750U دارم و هم اکنون ۹ تجهیز مختلف که شامل تلویزیون هم می باشد به آن وصل می باشد.شبکه داخلی که بین این تجهیزات ایجاد کردم تا حدودی قابل قبول است ولی گاهاً هنگام تماشای فیلم به صورت Share از PC بر روی تلویزیون با استفاده از برنامه Samsung Allshare دچار مشکل می شوم و اتصال قطع می شود.خصوصاً هنگامی که چند تجهیز به صورت همزمان به مودم وصل و در حال استفاده هستند این مشکل به وجود میاد. الان تصمیم گرفتم روتر یا مودم روتر دو بانده… ادامه ...
PCjoy
خواننده

البته برای PC هم D-Link DWA-182 Wireless AC1200 Dual Band USB Adapter تهیه می کنم یا کارت شبکه مناسب تر و TV را به صورت LAN به مودم متصل میکنم
کلاً همه تجهیزاتی که دارم را بر اساس سرعت و تکنولوژی مودم روتر یا روتر جدید از لحاظ سخت افزاری به روز رسانی میکنم تا منزلی با شبکه داخلی و ابری هوشمندی داشته باشم
هزینه هایی هم که برای این مسئله در نظر گرفتم در حد متوسط هستش همان طور که مودم روتری که بالا عنوان
کردم (D-Link DSL-2890AL) در رده متوسط قرار دارد

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×