با پیشرفت پردازنده‌ها یکی از بهترین روش‌های افزایش سرعت لپ‌تاپ و پی‌سی، استفاده از SSD به جای هارد دیسک است. در راهنمای خرید SSD به معرفی بهترین‌ها می‌پردازم.

هر کاربرد، یک محصول بهینه

شاید هر ماه نتوان گزارشی از بهترین اس‌اس‌دی‌ها ارایه کرد و مدل‌های جدیدی را معرفی نمود. در حقیقت برخی محصولات پس از عرضه، تا چند ماه بعد به عنوان جدیدترین تکنولوژی برندهای مختلف تلقی می‌شوند و جایگزینی برایشان ظهور نمی‌کند. سه ماه پیش بود که در اوایل تأسیس اینتوتک با مقاله‌ای از آناندتک که بهترین SSD ها را معرفی کرده بود، در خدمتتان بودم:

راهنمای خرید SSD بر اساس قیمت و کلاس

راهنمای خرید SSD بر اساس قیمت، مرداد ۹۳

راهنمای خرید SSD بر اساس قیمت شامل بهترین مدل‌های بازار از نظر کارایی و قیمت می‌شود. محصولاتی در کلاس‌های مختلف برای پورت‌های مختلف معرفی می‌شوند.

به دی ماه رسیده‌ایم و تقریباً مدل‌های جدید و جالبی به لیست پیشنهادی اضافه نشده است اما تغییرات کوچک هم برای خرید بهترین مدل‌ها، مهم و قابل ذکر است. لذا لیست پیشنهادی را بروز می‌کنم.

قبل از هر چیز بهتر است به این نکته اذعان کنیم که برای هر نوع کاربرد خاصی می‌توان یک گزینه پیشنهاد کرد که حاصل تست و بررسی تخصصی محصول از جنبه‌های مختلف است. مثلاً فایل‌های قابل فشرده‌سازی ویندوز با برخی کنترلر‌ها و در واقع برخی اس‌اس‌دی‌ها میانه‌ی بهتری دارند و در مورد فایل‌های معمولی مالتی‌مدیا که بیشتر قابل فشرده‌سازی نیستند، اوضاع متفاوت است.

بد نیست به مقاله‌ای که چند روز پیش در مقایسه‌ی ۶۰ مدل از برندهای معروف نوشتم سری بزنید و خودتان قضاوت کنید که تنوع عملکرد در کاربردهای متفاوت چه قدر زیاد است:

راهنمای خرید SSD بر اساس قیمت و کلاس

راهنمای خرید SSD و مقایسه ۶۰ برند و مدل مختلف از نظر عملکرد، سرعت و ثبات

در این راهنمای خرید SSD به مقایسه و بررسی عملکرد و سرعت و نیز ثبات ۶۰ درایو SSD مختلف برای کامپیوتر و لپ‌تاپ می‌پردازیم و در نهایت با مشخص کردن یک امتیاز کلی، ارزش اقتصادی مدل‌های مختلف را مقایسه می‌کنیم.

آنچه می‌خواهم معرفی کنم، برآیند تمام کاربردهاست. ممکن است یک اس‌اس‌دی با کنترلر سندفورس بهتر از اس‌اس‌دی‌های پیشرفته‌ی سامسونگ با کنترلر بومی سامسونگ باشد و ویندوز را یکی دو ثانیه زودتر بوت کند اما در مقابل در برخی کاربردها و به خصوص پایدارای در گذر زمان، سامسونگ محصولات بهتری دارد.

برای هر یک از کاربردها و فرم فکتورها، مدل‌های بهینه را معرفی می‌کنم. مثلاً برای لپ‌تاپی که هارد دیسک ۲٫۵ اینچی دارد، نمی‌توان یک اس‌اس‌دی برای شکاف پی‌سی‌آی اکسپرس را معرفی کرد، حال آنکه ممکن است بهترین سرعت و کیفیت را داشته باشد. برای سرورها هم پایدارای معیار بسیار مهمی است که خطی بر معرفی یک اس‌اس‌دی سریع و بهینه‌ی لپ‌تاپی، می‌کشد.

محصولات تجاری و حرفه‌ای: Samsung 850 Pro و SanDisk Extreme Pro

سامسونگ 850 پرو و سندیسک اکستریم پرو

سامسونگ ۸۵۰ پرو و سندیسک اکستریم پرو

سری ۸۴۰ پروی سامسونگ بسیار موفق و با کیفیت بود. ۸۵۰ پرو هم همین طور است. در ۸۵۰ پرو که یک اس‌اس‌دی برای بازار رده متوسط است، از تکنولوژی حافظه‌های سه‌بعدی NAND استفاده شده که در این کلاس، اولین به شمار می‌رود. لذا مشخص است که این محصولات همگی بسیار سریع و بادوام هستند. در آزمایشات مختلف هم دیده شده که معمولاً سریع‌ترین محصولات، مدل‌های مختلف این خانواده هستند.

در مورد دوام هم با دیدن تضمین ۱۰ ساله‌ی سازنده و به عبارت دیگر ۱۵۰ ترابایت نوشتن اطلاعات تا پایان عمر محصول، خیالمان راحت می‌شود.

سری ۸۵۰ پرو با استاندارد Opal 2.0 گروه TCG سازگار است. از eDrive و DevSleep نیز پشتیبانی می‌کند و لذا هم برای کاربردهای تجاری و هم برای استفاده در وسایل همراه، ایده‌آل است.

۸۵۰ پرو از تکنولوژی خاص دیگری به نام RAPID هم برخوردار است که به منظور افزایش سرعت، بخشی از حافظه‌ی DRAM سیستم که نهایتاً ممکن است به ۴ گیگابایت هم برسد را به منظور کردن اعمال خواندن و نوشتن به کار می‌گیرد.

کمپانی SanDisk با معرفی سری Extreme Pro رقابت خوبی را با ۸۵۰ پروی سامسونگ کلید زده است. معمولاً ۸۵۰ پرو سامسونگ سریع‌تر است اما بیشتر مواقع اختلاف این دو سری کم بوده است. از نظر دوام هم مشابه هستند به طوری که سندیسک تضمینی ۱۰ ساله برای محصول خود در نظر گرفته است. البته سندیک در مورد دوام و مجموع اعمال نوشتن اطلاعات تا پایان عمر محصول، رقم ۸۰ ترابایت را ذکر کرده که نزدیک به نصف محصول رقیب است. با توجه به محافظه‌کاری بیشتری که سندیسک به خرج داده، ظرفیت قابل استفاده‌ی درایوهای این سازنده، کمی کمتر است. در نهایت پشتیبانی از Opal 2.0 و eDrive را در این محصول نمی‌بینیم.

مشخصات، مزایا و معایب را در جدول زیر بررسی کنید:

مقایسه‌ی مزایا و معایب سامسونگ اس‌اس‌دی ۸۵۰ پرو و سندیسک اکستریم پرو
  سامسونگ ۸۵۰ پرو سندیسک اکستریم پرو
مزایا سرعت بالاتر هزینه‌ی مدل‌هایی با ظرفیت بالا کمتر است
ظرفیت مفید بیشتر
دوام بیشتر
پشتیبانی از Opal 2.0 و eDrive
RAPID
معایب هزینه‌ی مدل‌هایی با ظرفیت بالا بیشتر است رمزگذاری سخت‌افزاری ندارد
دوام کمتر است

خلاصه کردن همه‌ی مزایا و معایب در یک جدول معمولاً موضوع را بیش از حد ساده می‌کند اما در مورد این دو سری اس‌اس‌دی، موضوع کاملاً روشن است. سری ۸۵۰ پرو سامسونگ با امکانات بهتر و دوام و کارایی بالاتر، بهترین گزینه است مگر اینکه به دنبال درایوی با ظرفیت‌های بسیار بالا مثل ۱ ترابایت باشید.

به جدول قیمت دو سری مورد بحث توجه کنید:

قیمت مدل‌های مختلف سامسونگ اس‌اس‌دی ۸۵۰ پرو و سندیسک اکستریم پرو
ظرفیت (گیگابایت) ۱۲۰ یا ۱۲۸ ۲۴۰ یا ۲۵۶ ۴۸۰ یا ۵۱۲ ۹۶۰ یا ۱۰۲۴

سامسونگ ۸۵۰ پرو

قیمت هر گیگابایت

۱۰۴ دلار

۰٫۸۱ دلار

۱۷۵ دلار

۰٫۶۸ دلار

۳۴۰ دلار

۰٫۶۶ دلار

۶۱۰ دلار

۰٫۶۰ دلار

سندیسک اکستریم پرو

۱۳۰ دلار

۰٫۵۴ دلار

۲۷۰ دلار

۰٫۵۶ دلار

۵۰۰ دلار

۰٫۵۲ دلار

اختلاف قیمت‌ها کم است و می‌توان گفت که بهترین محصولی که در بازار اس‌اس‌دی وجود دارد، سامسونگ اس‌اس‌دی ۸۵۰ پرو است. اگر رمزگذاری سخت‌افزاری را کنار بگذاریم و تنها به ظرفیت بیشتر فکر کنیم، سندیسک اکستریم پرو جایگزین خوبی به شمار می‌رود.

ضمناً قیمت‌ها نسبت به سه ماه پیش افت محسوسی کرده است. مثلاً مدل ۴۰۰ دلاری به ۳۴۰ دلار نزول کرده است.

محصولات رده متوسط: Crucial MX100 و SanDisk Ultra II و OCZ ARC 100

در رده‌ی متوسط بازار MX100 محصولی قدرتمند است. مزیت محصول کروشل از نظر قیمت هر گیگابایت حافظه‌ای که می‌خریم کاملاً اغواکننده و روشن است. اما برتری‌های آن در قیمت خلاصه نمی‌شود.

MX100 در برابر قطعی برق مقاوم است، از DevSleep پشتیبانی می‌کند و با توجه به سازگاری با استاندارد Opal 2.0، از رمزگذاری سخت‌افزاری یا به عبارتی eDrive هم پشتیبانی می‌کند و لذا یکی از بهترین گزینه‌های ممکن است.

سرعت و کارایی MX100 هم بسیار خوب است و برای استفاده در کامپیوترهای معمولی کفایت می‌کند.

خوشبختانه سندیسک اولترا ۲ و همچنین آرک OCZ رقابتی مشکل را با کروشل کلید زده‌اند و می‌توان به جای Samsung 840 EVO ، دو محصول موردبحث را پیشنهاد کرد. در ضمن هر دو مدل جدید در لیست پیشنهادی، عملکرد بالایی به خصوص در کاربردهای سنگین دارند.

سندیسک اولترا 2، کروشل MX100 و OCA Arc 100

سندیسک اولترا ۲، کروشل MX100 و OCZ ARC 100

به جدول قیمت مدل‌های مختلف توجه کنید:

قیمت مدل‌های مختلف کروشل MX100، سندیسک اولترا ۲ و OCA ARC 100
ظرفیت (گیگابایت) ۱۲۰ یا ۱۲۸ ۲۴۰ یا ۲۵۶ ۴۸۰ یا ۵۱۲ ۱ ترابایت

کروشل MX100

قیمت هر گیگابایت

۶۲ دلار

۰٫۴۸ دلار

۱۱۰ دلار

۰٫۴۳ دلار

۲۰۰ دلار

۰٫۳۹ دلار

سندیسک اولترا ۲

۷۰ دلار

۰٫۵۸ دلار

۱۱۰ دلار

۰٫۴۶ دلار

۲۰۲ دلار

۰٫۴۲ دلار

۴۰۰ دلار

۰٫۴۲ دلار

او‌سی‌زی آرک ۱۰۰

۷۰ دلار

۰٫۵۸ دلار

۱۰۰ دلار

۰٫۴۲ دلار

۲۱۰ دلار

۰٫۴۴ دلار

تنها عیب MX100 شاید این باشد که مدل ۱ ترابایتی آن وجود ندارد. به همین دلیل شاید بتوان سندیسک اولترا II را پیشنهاد کرد.

در میان سه مدل معرفی شده، کنترلر Barefoot 3 در ARC 100 عملکرد فوق‌العاده پایدار و خوبی دارد و بهترین انتخاب برای تجربه کردن بالاترین عملکرد ممکن است. اما یک اشکال کوچک در مورد OCA ARC 100: آرک ۱۰۰ اوسی‌زی از حالت کم‌مصرف پشتیبانی نمی‌کند و برای لپ‌تاپ‌‌ها بهتر است روی دو مدل دیگر حساب باز کنید.

دیسک حالت جامد برای اسلات PCIe

اس‌اس‌دی‌های امروزی به قدری سریع شده‌اند که برخی مدل‌ها با محدودیت پورت ساتا که ۶ گیگابیت بر ثانیه یا ۶۲۵ مگابایت بر ثانیه است دست و پنجه نرم می‌کنند. البته منظور سرعت لحظه‌ای است نه سرعت متوسط که هنوز به رکورد ۶۲۵ مگابایت بر ثانیه نائل نشده است.

اسلات PCIe و سرعت بسیار بالای آن یکی از راه حل‌های بسیار خوب است که اخیراً محصولات متنوعی برای بهره‌گیری از آن به عنوان واسط ارتباطی درایوهای حالت جامد معرفی شده است. قطعاً در آینده‌ی نزدیک مدل‌های بیشتری هم عرضه می‌شود.

مدلی که چندی پیش رونمایی شد را به خاطر دارید؟

جی اسکیل و SSDهای Phoenix Blade

جی اسکیل SSD برای اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس به نام Phoenix Blade معرفی کرد

کمپانی جی اسکیل با معرفی درایو حالت جامد Phoniex Blade برای اسلات PCIe به جمع تولیدکنندگان SSDهای فوق‌العاده سریع پی‌سی‌آی اکسپرس وارد شد.

هنوز تا رونمایی محصولاتی مبتنی بر کنترلر قدرتمند سندفورس SF3700 کمی فاصله داریم اما در حال حاضر دو محصول خوب در بازار موجود است که یکی از آنها فونیکس بلِید کمپانی جی اسکیل است. در این درایو که در حقیقت به صورت عادی برای PCIe طراحی نشده از ۴ کنترلر SF2281 استفاده می‌شود و سرعت عمل آن فوق‌العاده بالاست.

درایو خوش‌قیمت بعدی محصولی از سامسونگ است. سامسونگ XP941 تنها محصولی است که در حالت عادی از PCIe 2.0 به صورت چهار مسیره یا به صورت خلاصه x4 پشتیبانی می‌کند. سایر درایوهای موجود حالت ۲ مسیره یا x2 دارند. البته سرعت ارتباط ۲ مسیره‌ی PCIe 2.0 برابر با ۱ گیگابایت در ثانیه است که شاید برای بیشتر اس‌اس‌دی‌ها، یک رویای دست نیافتنی باشد.

اس‌اس‌دی سامسونگ XP941 برای اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس

اس‌اس‌دی سامسونگ XP941 برای اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس

اما بخش خالی لیوان، پشتیبانی از بوت کردن سیستم عامل است. در حال حاضر چند مادربورد خاص با چیپ‌ست رده اول Z97 و نیز مک پرو می‌توانند از درایوی که روی اسلات PCIe نصب شده، بوت کنند. مثلاً ازراک Z97 Extreme6 و یا چند مادربورد ایسوسی  و صد البته چندین مادربورد گران‌قیمت با چیپ‌ست X99 اینتل تنها گزینه‌های موجود هستند. اگر این مادربوردها را در اختیار نداشته باشید، تنها راه، استفاده از XP941 به صورت درایو ثانویه است. رمزگذاری سخت‌افزاری و تکنولوژی RAPID در این محصول پشتیبانی نشده است و تضمین آن در مقایسه با ارقام ۱۰ ساله‌ای که در مورد ۸۵۰ پرو یا سندیسک اکستریم پرو ذکر شد، بسیار کمتر و تنها ۳ سال است.

به قیمت مدل‌های مختلف محصول توجه کنید:

ظرفیت (گیگابایت) ۱۲۸ ۲۵۶ ۵۱۲
سامسونگ XP941

۱۳۳ دلار

۱٫۰۴ دلار

۲۵۰ دلار

۰٫۹۸ دلار

۵۰۰ دلار

۰٫۹۸ دلار

جی.اسکیل فونیکس بلید

۷۰۰ دلار

۱٫۴۶ دلار

قیمت محصول جی.اسکیل بسیار بالاست اما برای تجربه‌ی سرعت ۴ کنترلر سندفورس در یک درایو، چاره‌ای جز این نیست که برای هر گیگابایت، ۱٫۴۶ دلار یا معادل ۵۰۰۰ تومان پرداخت کنیم.

اس‌اس‌دی‌هایی با پورت mSATA: کروشل M500 mSATA

حرکت از mSATA به پورت جدیدی به نام M.2 قبلاً شروع شده است و به نظر می‌رسد که mSATA توفیقی در گسترش استفاده نداشته است. مدل‌های محدودی در این کلاس عرضه شدند و برخی از نظر کارایی و امکانات برتری دارند.

درایو MX100 را قبلاً در بخش اس‌اس‌دی‌های معمولی با پورت SATA 3 معرفی کردم. مدل M500 کروشل دقیقاً همان ساختار و معماری MX100 را دارد و با این حال ۱٫۵ سال از عمر آن گذشته و شاید کمیاب شده باشد. محافظت در برابر قطعی برق و پشتیبانی از رمزگذاری سخت‌افزاری را در این محصول می‌بینیم و کارایی آن هم بسیار بالاست. بنابراین نه تنها قیمت بلکه کیفیت و قابلیت‌های آن بسیار جالب توجه و مهم است.

به جدول قیمت محصولات مورد بحث توجه کنید:

ظرفیت (گیگابایت) ۶۴ ۱۲۰ یا ۱۲۸ ۲۴۰ یا ۲۵۶

کروشل M500 mSATA

قیمت هر گیگابایت

۸۴ دلار

۰٫۷۰ دلار

۱۴۰ دلار

۰٫۵۸ دلار

۱۹۴ دلار

۰٫۴۲ دلار

اس‌اس‌دی‌هایی با پورت جدید M.2: کروشل M500 M.2

اس‌اس‌دی M550 M.2 کروشل با واسط M.2 2280

اس‌اس‌دی M550 M.2 کروشل با واسط M.2 2280

این کلاس حافظه‌های SSD در شروع راه قرار دارد و هنوز مدل‌های متنوعی در بازار وجود ندارد. اما یکی از محصولات جالب توجه مثل همیشه توسط کروشل ارایه شده است. M500 کروشل از نظر ابعادی در کلاس ۲۲۸۰ قرار می‌گیرد و تقریباً تنها مدل خوش‌قیمت است.

به قیمت مدل‌های مختلف این سری توجه کنید:

قیمت مدل‌های مختلف کروشل M500 با واسط M.2
ظرفیت (گیگابایت) ۱۲۸ ۲۵۶ ۵۱۲

کروشل M500

قیمت هر گیگابایت

۸۰ دلار

۰٫۶۷ دلار

۱۲۵ دلار

۰٫۵۲ دلار

۲۵۱ دلار

۰٫۵۱ دلار

جمع‌بندی

در هر کلاس و اندازه، چند مدل معرفی شده که برخی بسیار خوب هستند و تا چند ماهی رقیب جدی نخواهند داشت. برخی از نظر هزینه بی‌رقیب هستند و برخی دوام بسیار بالایی دارند. کلاس mSATA یا M.2 ممکن است تدریجاً موفق شوند یا درست برعکس، کنار گذاشته شوند اما از نظر کارایی در وضعیت بهتری قرار دارند. اس‌اس‌دی‌های طراحی شده برای اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس هم فعلاً با محدودیت بوت کردن سیستم عامل روبرو هستند و به جز با استفاده از مادربوردهای معدودی، نمی‌توان به بوت کردن ویندوز از آنها پرداخت. بنابراین قبل از ارتقای هارد دیسک کند و قدیمی خود، تمام جوانب امر را در نظر بگیرید.

5 votes, average: 5٫00 out of 55 votes, average: 5٫00 out of 55 votes, average: 5٫00 out of 55 votes, average: 5٫00 out of 55 votes, average: 5٫00 out of 5 (5 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه روشن "راهنمای خرید SSD بر اساس قیمت، دی ۹۳"

اطلاع از
bahador.gh
مهمان

آقای شیری برای استفاده از ssd مادربرد هم اهمیت داره؟یعنی باید مادربرد باید از تکنولوژی ssd پشتیبانی کنه؟ البته منظورم همین مدل های عادی با پورت sata3 و محصولات مشابه هست.یه فروشنده به من همچین حرفی زده که من تا حالا نه هیچجا خوندم نه شنیدم!

Behnam
مهمان

سلام. برای افزایش سرعت یا طول عمر ssd در ویندوز ۸، نیاز به Trim کردن با انتخاب ssd در پنل optimize drives وجود دارد؟ اگر پاسخ مثبت است در چه فاصله زمانی؟

alireza1411
مهمان

نه تریم خودکار انجام میده و بهتره کار خاصی نکنیم.

wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×