چیپ‌ست Z170 و آشنایی با مشخصات مادربوردهای سری 100 اینتل

چیپ‌ست Z170 بهترین چیپ‌ست مادربوردهای سری ۱۰ اینتل برای پردازنده‌های اسکای‌لیک یا در واقع سری ۶۰۰۰ است. چیپ‌ست حرفه‌ای Z170 قابلیت اورکلاک کردن رم و پردازنده را به عنوان وجه تمایز با محصولات میان‌رده حفظ کرده و مسیرهای پی‌سی‌آی اکسپرس متعددی دارد.

چیپ‌ست Z170 چیپ‌ست رده اول مادربوردهای سری ۱۰ اینتل است که جای Z97 فعلی و Z87 سابق را می‌گیرد. پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ یعنی خانواده‌ی Skylake و رم DDR4 یا DDR3L روی آن نصب می‌شود. در ادامه در مورد چیپ‌ست Z170 اطلاعات بیشتری به دست می‌آوریم.

قبل از هر چیز برای آشنایی با پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل و معماری اسکای‌لیک می‌توانید دو بخش قبلی را مطالعه کنید:

Skylake یا سری 6000 پردازنده‌های اینتل

بررسی معماری Skylake یا سری ۶۰۰۰ پردازنده‌های اینتل

معماری Skylake که با معرفی دو مدل Core i7-6700K و Core i5-6600K رسماً کار خود را آغاز کرده، با هسول و برودول متفاوت است. در ادامه به بررسی معماری و تغییراتی که اینتل در سری ۶۰۰۰ پیاده‌سازی کرده می‌پردازم.

Core i7-6700K اینتل

بررسی Core i7-6700K و Core i5-6600K و مقایسه Skylake

در بررسی ششمین نسل پردازنده‌های اینتل که با معرفی دو مدل Core i7-6700K و Core i5-6600K کار خود را کلید زده‌اند، به معماری، بنچ‌مارک‌ها و توان مصرفی و در نهایت چیپ‌ست‌های جدید مادربوردهای سری ۱۰ می‌پردازیم. با ما باشید.

Z170 را انتخاب کنیم یا H170 را؟

همان‌طور که در مقالات پیش گفتم، مادربوردهای جدید به همراه پردازنده‌های اسکای‌لیک معرفی شده‌اند و در حال حاضر Z170 به عنوان بهترین چیپ‌ست برای بازار مصرف‌کنندگان معمولی مطرح است.

هر برند نقاط قوت خاصی دارد.

Z170 جای چیپ‌ست‌های رده اول Z87 و Z97 را خواهد گرفت و انتخابی برای حرفه‌ای‌هاست. ایسوس، گیگابایت، ام‌اس‌آی و ازراک به عنوان مهم‌ترین شرکای اینتل، محصولات متنوعی را معرفی کرده‌اند که در محدوده‌های مختلف قیمت، انواع و اقسام امکانات را در اختیار مشتری قرار می‌دهد. برخی بزرگ، تنومند و مملو از قطعات باکیفیت هستند و برخی با استفاده از قطعات ارزان‌تر، امکاناتی درخور سیستم‌های نیمه‌حرفه‌ای در اختیار مشتری می‌گذارند. تصویر جالب زیر، تلفیقی از G1 Gaming گیگابایت، سوکت پردازنده‌ی MSI Xpower، بخش صدای ایسوس Deluxe، اسلات‌های رم EVGA، چیپ‌ست مادربورد حرفه‌ای ECS و در نهایت اسلات‌های پی‌سی‌آی اکسپرس مادربورد رده‌اول ازراک است.

تلفیق بخش‌هایی از مادربوردهای چیپ‌ست Z170 محصول ایسوس، ام‌اس‌‎آی، گیگابایت، EVGA، ازراک و ECS

تلفیق بخش‌هایی از مادربوردهای چیپ‌ست Z170 محصول ایسوس، ام‌اس‌‎آی، گیگابایت، EVGA، ازراک و ECS

قیمت بسیار متنوع است. از ۸۰ دلار تا ۴۰۰ دلار و این یعنی در بازار ایران به زودی می‌توان با پرداخت ۴۰۰ هزار تومان هم یک مادربورد چیپ‌ست Z170 تهیه کرد. ولیکن از قدیم می‌گویند هر گردی، گردو نیست و هر مادربوردی یک محصول گیمینگ با چیپ‌ست مستقل و قدرتمند بخش صدا، لایه‌ی مس دو اونسی، رگولاتور قدرتمند پردازنده و رم، هیت‌سینک بزرگ و وسیع روی چیپ‌ست و رگولاتور پردازنده و رم، کلیدهای پاور، ریست بایوس و اورکلاک خودکار، اسلات‌های متعدد و قابلیت‌های مشابه نیست.

همیشه هم Z170 باکیفیت‌تر نیست!

در حقیقت اگر کیفیت قطعات و امکانات ملاک اصلی انتخاب مادربورد باشد، گاهی بهتر است به جای Z170 از H170 استفاده شود. چیپ‌ستی ارزان‌تر که قابلیتی مثل اورکلاک پردازنده از طریق افزایش ضریب کلاک پایه ندارد و همین‌طور از نظر پورت‌ها با فقری قابل چشم‌پوشی مواجه است و در عوض قیمت به مراتب بهتری دارد. حتی می‌توان مادربوردهای خوبی با چیپ‌ست H170 پیدا کرد حال آنکه Z170های ارزان، از نظر کیفیت قطعات دچار مشکل می‌شوند.

مشخصات چیپ‌ست Z170 اینتل، پیشرفته‌ترین چیپ‌ست بازار مصرف‌کننده

قبل از ادامه‌ی مقاله، بهتر است نگاهی دوباره به شماتیک چیپ‌ست Z170 و ارتباطات پردازنده داشته باشیم:

پلتفرم Z170 اینتل

پلتفرم Z170 اینتل

USB 3.1 با کنترلر نسل دوم در انواع A و C

معمولاً پورت سریع USB 3.1 Gen 2 که پهنای باندی دو برابر USB 3.0 دارد، در مادربوردهای بالای ۱۵۰ دلار یافت می‌شود. برخی USB 3.1 Type C دارند و برخی ابعاد معمولی و آشنای USB را اختیار کرده‌اند. خوشبختانه بیشتر مادربوردها هر دو نوع را برای حفظ سازگاری با انواع محصولات روی پنل پشتی جای داده‌اند.

یادمان باشد که Gen 2 و Gen 1 از نظر قابلیت‌ها و سرعت متفاوت است. جدول زیر نام‌گذاری نسخه‌های مختلف و سرعت هر یک را توضیح می‌دهد:

نسخه‌های مختلف استاندارد USB
نسخه حداکثر سرعت نام دیگر
USB 2.0 ۴۸۰Mbps High Speed
USB 3.0 ۵Gbps SuperSpeed
USB 3.1 Gen 1 ۵Gbps SuperSpeed
USB 3.1 Gen 2 ۱۰Gbps SuperSpeed+

سوکت جدید LGA1151 مختص اسکای‌لیک

سوکت جدید LGA1151 اولین مشخصه‌ی مادربوردهای جدید است. سوکتی که برای اسکای‌لیک طراحی شده و در حقیقت نصب اسکای‌لیک روی مادربوردهای هسولی و برودولی امکان‌پذیر نیست.

سوکت جدید LGA1151 برای پردازنده‌های سری 6000 اینتل

سوکت جدید LGA1151 برای پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل

قدرت‌نمایی آلپاین ریج اینتل فقط در برخی مادربوردها!

کنترلر جدید اینتل یعنی Alpine Ridge یکی از جذاب‌ترین کنترلرهای معرفی شده است چرا که از یو‌اس‌بی ۳٫۱ نسل دوم، تاندربولت ۳ و پورت‌های ویدیویی HDMI 2.0 و دیسپلی‌پورت و در نهایت DockPort اینتل پشتیبانی می‌کند. یک کنترلر بسیار سریع و همه‌منظوره. ASMedia 1142 هم کنترلری است که از دو PCIe قدرت گرفته و دو پورت USB 3.1 Gen 2 در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

کنترلر Alpine Ridge در مادربوردهای چیپ‌ست Z170

کنترلر Alpine Ridge در مادربوردهای چیپ‌ست Z170

خبر بد این است که در حال حاضر فقط گیگابایت است که آلپاین ریج را در مادربوردهای خویش به خدمت می‌گیرد و به عنوان کنترلر پورت USB 3.1 Gen 2 از آن استفاده می‌کند. البته گیگابایت هم فقط در برخی محصولات خویش به این کنترلر جدید برای فراهم کردن پورت‌های تاندربولت ۳ و HDMI 2.0 روی‌گردان شده و در بیشتر محصولات فقط برای پورت USB از آن استفاده کرده است.

شاید قیمت آلپاین ریج بالا به نظر برسد اما جالب است بدانید که هم‌قیمت کنترلر ASM1142 کمپانی ASMedia است و در عین حال با استفاده از چهار مسیر PCIe قادر است دو پورت USB 3.1 Gen 2 را هم‌زمان تغذیه کند.

تصویر زیر نشان می‌دهد که چرا آلپاین ریج شاهکاری دیگر از اینتل است، پشتیبانی از ۲ استریم ویدیویی با رزولوشن ۴K آن هم بدون فشرده‌سازی و ظرفیت انتقال ۱۵ وات توان الکتریکی تنها بخشی از قابلیت‌های آلپاین ریج است.

آلپاین ریج کنترلری برای تأمین پهنای باند و توان الکتریکی یک داک کامل

آلپاین ریج کنترلری برای تأمین پهنای باند و توان الکتریکی یک داک کامل

آلپاین ریج می‌تواند برای نصب کارت گرافیک‌های سریع اکسترنال، اتصال به نمایشگر و وسایل مختلف به کار رود. پهنای باند ۴۰ گیگابایت بر ثانیه‌ای دو جهته می‌تواند برای انتقال ویدیو به نمایشگر و در عین حال انتقال داده به درایوهای اکسترنال استفاده شود.

با Alpine Ridge اینتل آشنا شویم، HDMI، تاندربولت و USB در کنار هم

با Alpine Ridge اینتل آشنا شویم، HDMI، تاندربولت و USB در کنار هم

و قیمت این کنترلر همه فن حریف چقدر است؟ فقط ۱۰ دلار! البته با در نظر گرفتن سود، مشتری نهایی باید ۲۰ دلار بیشتر هزینه کند.

DMI 3.0 و HSIO

ارتباط پردازنده و چیپ‌ست سریع‌تر و کوتاه‌تر است.

چیپ‌ست Z170 از پورت‌های بسیار پشتیبانی می‌کند که قبلاً چندین بار به آن اشاره کردم. رابط جدید پردازنده و هاب کنترلی پلتفرم یا به اختصار PCH این بار دو برابر سریع‌تر شده است. نام هاب جدید HSIO است، مخفف High Speed Input Output یا هاب سریع ورودی و خروجی.  DMI 3.0 با استفاده از ۴ مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳ به پهنای باندی در حدود دو برابر DMI 2.0 می‌رسد که لازمه‌‎ی ارتباط پردازنده با یک چیپ‌ست سریع‌تر به نام Z170 است. محدودیت فاصله‌ی پردازنده و چیپ‌ست از ۸ اینچ به ۷ اینچ کاهش یافته که خود لازمه‌ی ارتباطی بدون نویز و باثبات کامل است.

چیپ‌ست جدید Z170 می‌تواند ۲۶ مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس را برای ارتباط با کارت گرافیک‌های بسیار سریع و البته متعدد، درایوهای SSD با پورت M.2 و … به خدمت بگیرد. با Z97 مقایسه کنیم، ۱۸ مسیر. و توضیح بیشتر اینکه در چیپ‌ست Z97 حداکثر ۱۸ پورت Flex-IO قابل استفاده بود. هر پورت همان‌طور که از نامش پیداست منعطف است و می‌توان برای تغذیه کردن USB 3.0 و SATA 6 Gbps و یا مسیرهای پی‌سی‌آی اکسپرس استفاده شود. انتخاب با سازنده‌ی مادربورد است و به عنوان مثال می‌تواند برای ارتباط سریع‌تر شبکه، از چیپ‌ست‌های Killer استفاده کند و مسیرهای پی‌سی‌آی اکسپرس بیشتری به این بخش مادربورد اختصاص دهد و در عین حال می‌توان به پی‌سی‌آی اکسپرس‌های ویژه‌ی کارت گرافیک، توجه بیشتری نشان دهد.

پورت‌های بیشتر و بیشتر در Z170 خواهیم داشت.

در اسکای‌لیک به جای ۱۸ پورت Flex-IO، حداکثر ۲۶ مورد قابل استفاده است و لذا مادربوردهای جدید از نظر پورت، غنای بیشتری دارند. تنها محدودیت این است که ۲۰ مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ حداکثر می‌تواند به ۵ گروه ۴ مسیره تقسیم شود و در اختیار وسایل و پورت‌های مختلف قرار گیرد.

Rapid Storage Technology اینتل در اختیار سه درایو

یک بار دیگر به تصویری که قبلاً هم دیدیم توجه کنید، سه گروه ۴ تایی مسیرهای پی‌سی‌آی اکسپرس با برچسب Storage مشخص شده‌اند:

هاب Z170 یا HSIO با 26 مسیر ارتباطی

هاب Z170 یا HSIO با ۲۶ مسیر ارتباطی

با استفاده از این سه گروه می‌توان از تکنولوژی Rapid Storage Technology اینتل برای پیکربندی RAID درایوهای سریعی که با M.2 یا ساتا اکسپرس به مادربورد متصل شده‌اند استفاده کرد. بنابراین ممکن است مادربوردهایی با سه اسلات M.2 که هر سه اسلات از ۴ مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ بهره می‌برد و معمولاً اولترا M.2 نامیده می‌شود هم رونمایی شود.

فکرش را بکنید، سه درایو بسیار سریع M.2 با پیکربندی RAID … بیش از نیاز کاربران بسیار حرفه‌ای است.

اترنت سریع‌تر با Jacksonville یا I219 اینتل

مادربوردهای گیمینگ معمولاً از چیپ‌ست‌های اترنت کمپانی Rivet Network (پورت LAN) با نام Killer بهره می‌گیرند که تأخیر کمتر و سرعت بالاتری دارد. لذا اینتل دست به کار شده و جکسون‌ویل را به عنوان چیپ‌ست جدید اترنت معرفی کرده است.

دو مدل I219LM و I219V برای مشتریان تجاری و معمولی در نظر گرفته شده‌اند. ابعاد کلی چندان تفاوتی با I217 و I218 اینتل ندارد ولیکن از نظر توان مصرفی بسیار بهینه است. توان مصرفی در حالتی که سرعت گیگابیتی است، فقط ۵۰۰ میلی‌وات یا نیم وات است. از تکنولوژی‌های امنیتی اینتل یعنی vPro و Smart Connect هم پشتیبانی می‌شود.

اترنت سریع‌تر با Jacksonville یا I219 اینتل

اترنت سریع‌تر با Jacksonville یا I219 اینتل

اخیراً کمپانی ریل‌تک هم محصولات جالبی ارایه کرده است. چیپ‌ستی موسوم به Dragon با نام دقیق ۸۱۱۸AS که روی برخی مادربوردهای ESC به کار رفته، ارزان‌قیمت و سریع است. Rivet Network هم با چیپ‌ست Killer E2400 وارد عمل می‌شود.

شاید بیداری مادربورد با فرمان صوتی!

بخش صدا هم تغییر جالبی دارد. DMIC یا اتصال مستقیم میکروفون به چیپ‌ست امکان‌پذیر شده و نیازی به چیپ جداگانه برای اتصال به چیپ‌ست نیست. علاوه بر اینکه توان مصرفی و قیمت مادربورد اندکی کاهش پیدا می‌کند، ممکن است قابلیتی مثل روشن شدن سیستم با فرمان صوتی هم به محصولات جدید اضافه شود!

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×