WHQL

منظور از WHQL یا Certified for Windows نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایی است که در آزمایشگاه مایکروسافت با ویندوزهای مختلف آزمایش شده و مهر تأیید دریافت کرده‌اند. درایوری با پسوند WHQL با سخت‌افزارها و ویندوز مربوطه کاملاً هماهنگ است و تأیید شده ولیکن سایر نسخه‌ها ممکن است مشکلاتی کوچک یا بزرگ داشته باشند.

مایکروسافت برای هماهنگی بیشتر و بهتر انواع سخت‌افزار و نرم‌افزار و درایورها، آزمایشگاهی دارد که در آن هر یک از قطعات سخت‌افزاری و نرم‌افزارها و حتی درایورهای سخت‌افزار مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا مشکلی نداشته باشند. WHQL بخشی از بسته‌ی تأییدیه‌ی سخت‌افزاری مایکروسافت (به اختصار WHCK یا HCK) است.

نتیجه درج لوگو یا در مورد نرم‌افزار امضای دیجیتالی خاصی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

microsoft-logo-show

لوگوی تأییدیه‌ی ویندوز

لوگوی Certificated for Windows و یا عنوان WHQL که مخفف Windows Hardware Quality Labs testing است، به این موضوع اشاره می‌کند که قطعه یا نرم‌افزار موردنظر، از آزمایشات مایکروسافت سربلند بیرون آمده و به احتمال قوی هیچ مشکلی ندارد.

البته لوگوی موردبحث معمولاً با ذکر نام و نسخه‌ی ویندوز روی محصولات درج می‌شود چرا که مطمئناً ویندوزهای جدیدتر ممکن است با سخت‌افزارهای قدیمی هماهنگی لازم را نداشته باشند و برعکس آن هم درست است.

تأییدیه‌ی ویندوز و لوگوی آن برای چند نسخه‌ی مختلف ویندوز

تأییدیه‌ی ویندوز و لوگوی آن برای چند نسخه‌ی مختلف ویندوز

امضای دیجیتالی

مایکروسافت برای درایورها نمی‌تواند از لوگو استفاده کند اما در عوض از امضای دیجیتالی یا Digital Signiture بهره می‌گیرد. بدین ترتیب زمانی که درایور را روی نسخه‌های فرضاً ۳۲ بیتی یا قدیمی‌تر ویندوز نصب می‌کنیم، پیام هشداری نمایش داده می‌شود که به کاربر می‌گوید ممکن است با مشکل روبرو شود.

هشدار هنگام نصب درایوری که امضای دیجیتالی لازم را ندارد

هشدار هنگام نصب درایوری که امضای دیجیتالی لازم را ندارد

هنگام دانلود درایور می‌توان در بخش توضیحات و نسخه‌ی آن، WHQL را دید، البته همیشه این عبارت جدی گرفته نمی‌شود و ممکن است وب‌سایت مورد نظر و مخصوصاً وب‌سایت‌های ایرانی آن را نادیده بگیرند.

عبارت WHQL، تأییدیه مایکروسافت است

عبارت WHQL، تأییدیه مایکروسافت است

سازندگان سخت‌افزار می‌توانند درایورهایی دارای امضای دیجیتالی را به ثبت برسانند. این درایورها هم روی ویندوز مربوطه بدون هشدار نصب می‌شود و روی دیگر ویندوزها مثل ۷ یا ویستا هم نصب می‌شوند اما اگر روی ویندوز XP نصب شوند، پیام هشداری نمایش می‌دهند.

اینکه درایور روی کدام ویندوز و با نمایش چه پیام هشداری نصب شود، به داشتن امضای دیجیتالی و تصمیم مایکروسافت و سازندگان بستگی دارد.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×