آشنایی با بنچ‌مارک SteamVR Performance Test و مفهوم VR Ready

چندی پیش Valve بنچ‌مارکی به اسم SteamVR Performance Test را منتشر کرده که کاربرد آن سنجش قدرت کارت گرافیک‌ها در بازی‌های واقعیت مجازی است و در نهایت به کارت گرافیک، نمره‌ی VR Ready یا دارای قدرت کافی، متوسط (Capable) و یا مردود (Not Ready) می‌دهد. حداقل نیاز گرافیکی GTX 970 انویدیا یا R9 290 ای‌ام‌دی است. در ادامه SteamVR Performance Test را معرفی و عملکرد ۱۶ پردازنده‌ی گرافیکی مختلف را در ادامه مرور می‌کنیم.

دو هفته پیش بوده که پیش‌فروش هدست واقعیت مجازی اچ‌تی‌سی Vive آغاز شد و هم‌زمان آزمون بررسی عملکرد پردازنده‌های گرافیکی نیز منتشر شد. این ابزار رایگان قرار است قدرت پردازشی یک کامپیوتر را محک بزند و به این سوال ساده پاسخ دهد که آیا برای بازی‌های واقعیت مجازی مناسب است یا خیر.

سخت‌افزار و روش تست

تامزهاردور برای بررسی توانمندی کارت گرافیک‌ها از سیستمی با پردازنده‌ی Core i7-4670K و ۸ گیگابایت رم DDR3 کورسیر Vengeance PRO با سرعت ۱۶۰۰ مگاهرتز استفاده کرده است. برای نصب سیستم عامل ویندوز ۱۰ پرو و بازی‌ها یک درایو SSD انتخاب شده و در مجموع چنین سیستمی یک کامپیوتر میان‌رده‌ی امروزی محسوب می‌شود. البته منهای کارت گرافیک. ۱۶ کارت گرافیک مختلف در آزمون شرکت داده شده‌اند.

صحنه‌هایی از دموی Aperture Science Robot Repair رندر می‌شود. همیشه زمانی که سرعت اجرا پایین‌تر از ۹۰ فریم بر ثانیه باشد، سرعت کافی نبوده و همچنین اگر نوسانات سرعت اجرا زیاد باشد هم وضعیت مطلوب نیست. در حقیقت ممکن است سرعت متوسط بیش از ۹۰ فریم بر ثانیه باشد ولیکن لحظاتی از بازی، سرعت بسیار پایین بیاید. چنین حالتی مطلوب نیست. می‌بایست زمان رندرینگ ۹۹ درصد فریم‌های پیچیده‌تر، عدد قابل قبولی باشد، عددی در حد ۱۰۰۰ میلی‌ثانیه تقسیم بر ۹۰ که معادل ۱۱ میلی‌ثانیه است.

اما SteamVR Performance Test روش تست متفاوتی دارد. در این بنچ‌مارک تنظیمات گرافیکی ثابت نیست، تنظیمات برای حفظ سرعت در حد ۹۰ فریم بر ثانیه تغییر می‌کند و امتیازی که در نهایت به سخت‌افزار داده می‌شود، مبتنی بر تنظیمات گرافیکی اعمال شده با حفظ سرعت در حد مطلوب است.

بازی‌های واقعیت مجازی

بازی‌های واقعیت مجازی

به هر حال در نهایت امتیاز VR Ready بودن مشخص می‌کند که سیستم سخت‌افزار خوبی دارد یا خیر و منظور از این امتیاز، fidelity یا کیفیت گرافیک است و نه سرعت اجرای بازی‌ها. عبارت مشابه آکیولس ردی است که قبلاً در دانش‌نامه‌ی اینتوتک پیرامون آن بحث کردیم.

امتیاز SteamVR Performance Test به کامپیوترها جهت سنجش توانایی اجرای بازی‌های واقعیت مجازی

امتیاز SteamVR Performance Test به کامپیوترها جهت سنجش توانایی اجرای بازی‌های واقعیت مجازی

تامزهاردور با نرم‌افزار FRAPS سرعت اجرا را مانیتور کرده تا نتایج دقیق‌تری به دست آورد.

بنچ‌مارک واقعیت مجازی SteamVR Performance Test

ابتدا ببنیم امتیاز کیفیت گرافیک چگونه است:

امتیاز کیفیت گرافیک در بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

امتیاز کیفیت گرافیک در بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

همان‌طور که در تصویر فوق نمایان است، Valve استفاده از کارت گرافیک GTX 970 یا R9 290 و پردازنده‌ی Core i5-4590 را حداقل ضرورت می‌داند. با چنین سخت‌افزاری، امتیازی در حد ۶٫۵ به دست می‌آید.

سرعت اجرای بنچ‌مارک که توسط FRAPS اندازه‌گیری شده، به صورت زیر است:

انویدیاای‌ام‌دی
سرعت اجرای بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

سرعت اجرای بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

سرعت اجرای بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

سرعت اجرای بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

تحلیل نتایج و وضعیت SLI یا کراس‌فایر کردن کارت گرافیک‌ها

کارت گرافیک‌های انویدیا در واقعیت مجازی نباید SLI شوند!

GTX 950 کارت گرافیک میان‌رده یا شاید پایین‌رده‌ی سری ۹۰۰ در این آزمون، امتیاز ۲٫۳ کسب کرده و در محدوده‌ی Not Ready قرار می‌گیرد. با SLI کردن دو کارت گرافیک GTX 950، قدرت پردازشی در حد GTX 970 خواهد بود اما در بازی‌های واقعیت مجازی، مکانیزم قدیمی رندر کردن فریم‌ها مناسب نیست.لذا وضعیت نه تنها بهتر نشده بلکه وخیم‌تر شده است! در واقع امتیاز نصف می‌شود و نه دو برابر! موازی کردن دو GTX 960 هم امتیاز را از ۳٫۳ به ۲٫۲ کاهش می‌دهد. در مورد GTX 980 Ti هم امتیاز بدون تغییر است.

کراس‌فایر کردن دو عدد R9 390X که برند متفاوتی دارند، امتیاز را از ۷٫۶ به ۷٫۶ تغییر داده!  گویا در بهترین حالت، موازی کردن کارت گرافیک امتیاز کسب شده را ثابت نگه می‌دارد و خبری از پیشرفت نیست اما جالب است که میان‌رده‌ای به اسم R9 380 با ۴ گیگابایت بافر ویدیویی در اثر اضافه شدن یک R9 380 با حافظه‌ی ۲ گیگابایت، امتیاز ۳٫۳ را به ۳٫۷ تبدیل می‌کند.

گزارش عملکرد را بررسی کنید:

امتیاز GTX 950 در بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

امتیاز GTX 950 در بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

همان‌طور که می‌‎بینید امتیاز حالت SLI فقط ۱٫۲ است و در این حالت ۲۰٫۴ درصد فریم‌ها با سرعت کمتر از ۹۰ فریم بر ثانیه یا به عبارتی در زمان بیش از ۱۱ میلی‌ثانیه رندر شده‌اند که از نظر Valve مطلوب نیست!

نوسان سرعت اجرای SteamVR Performance Test

R9 380 با امتیاز ۳٫۵، امتیاز متوسط کسب کرده است و از نگاه Valve توانمند است و نه کافی. با این وجود سرعت اجرا همیشه بیش از ۹۰ فریم بر ثانیه بوده است. علت قابل قبول بودن این کارت گرافیک آن است که در دیگر بازی‌های واقعیت مجازی، رندر کردن پیچیده‌تر است و کارت گرافیک متوسط، عملکرد ضعیفی خواهد داشت. لذا Valve فقط کارت گرافیک‌های رده‌اول و میان‌رده‌های برتر را توصیه می‌کند.

امتیاز R9 380 در بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

امتیاز R9 380 در بنچ‌مارک SteamVR Performance Test

به نظر می‌رسد که وضعیت کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی اندکی بهتر است، اما چرا؟

به نمودار سرعت اجرای بنچ‌مارک SteamVR Performance Test توجه کنید:

انویدیاای‌ام‌دی
سرعت اجرای بنچ‌مارک SteamVR Performance Test توسط محصولات انویدیا

سرعت اجرای بنچ‌مارک SteamVR Performance Test توسط محصولات انویدیا

سرعت اجرای بنچ‌مارک SteamVR Performance Test توسط محصولات AMD

سرعت اجرای بنچ‌مارک SteamVR Performance Test توسط محصولات AMD

همان‌طور که گفتیم کراس‌فایر یا SLI انتخاب خوبی نیست و بهتر است به آن فکر نکنید مگر آنکه انویدیا و AMD راهکاری بهتر در درایور خود بیاندیشند. در نهایت پلتفرم مبتنی بر کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی ممکن است از نظر سرعت اجرا مشابه به نظر برسد اما نوسان سرعت وضعیت متفاوتی دارد. کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی این بنچ‌مارک خاص را با سرعت یکنواخت‌تری اجرا کرده و امتیاز بهتری کسب می‌کنند.

ممکن است در بازی‌های واقعیت، انویدیا با بهینه‌سازی درایور، وضعیت را تغییر دهد و شاید مشکل از درایور نیست. در واقع اگر سرعت عمل GTX 970 و R9 390 در لحظات مشابه را قیاس کنید، وضعیت یکسان است و نوسان زیادی در عملکرد هیچ یک دیده نمی‌شود.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×