یو‌اس‌بی در برابر یو‌اس‌بی 3.01 نوع C

نسل جدید USB یعنی USB 3.1 Gen 2 سرعت دو برابر دارد و ظرفیت انتقال توان مصرفی آن بالاتر است. نوع C هم به عنوان یک سوکت متقارن استفاده از USB را ساده‌تر از قبل می‌کند. در ادامه به بررسی بیشتر این پورت جدید می‌پردازیم.

USB 3.1 استاندارد بعدی USB است که پهنای باند و قابلیت‌های بیشتری دارد. یکی از سوکت‌های جدید که کاملاً متقارن و البته کوچک است هم نوع C است. USB Type C کابلی است که بر خلاف نسخه‌های قبلی، دوطرفه است به این معنی که هر دو انتهای آن دقیقاً هم‌شکل و متقارن است. تفاوتی نمی‌کند که USB 3.1 نوع C را از کدام سمت آن به یک پورت متصل کنیم و این یعنی استفاده از USB ساده‌تر از گذشته شده است.

USB 3.1 خود به دو شکل USB 3.1 Gen 1 و Gen 2 استفاده می‌شود و جالب است که Gen 1 یا نسل اول آن، از نظر سرعت همان USB 3.0 است. حتی بیشتر قابلیت‌های آن هم مشابه است. آنچه سریع‌تر و امروزی‌تر است USB 3.1 Gen 2 است. متأسفانه ذکر USB 3.1 ابهامی که در مورد Gen 1 یا Gen 2 وجود دارد را حل نمی‌کند و باید به مشخصات دقیق پرداخت. منظور از USB 3..1 در ادامه‌ی مقاله، USB 3.1 Gen 2 است.

جدول زیر نام‌گذاری نسخه‌های مختلف و سرعت هر یک را توضیح می‌دهد:

نسخه‌های مختلف استاندارد USB
نسخه حداکثر سرعت نام دیگر
USB 2.0 ۴۸۰Mbps High Speed
USB 3.0 ۵Gbps SuperSpeed
USB 3.1 Gen 1 ۵Gbps SuperSpeed
USB 3.1 Gen 2 ۱۰Gbps SuperSpeed+

تنها مزیت USB 3.1 کابل دوطرفه‌ی آن نیست بلکه سرعت و به عبارت دقیق‌تر پهنای باند آن هم بیشتر شده است. USB 3.0 پهنای باندی معادل ۵۰۰۰ کیلوبیت بر ثانیه دارد، آن را بر ۸ تقسیم کنیم، سرعت ۶۲۵ مگابایت بر ثانیه حاصل می‌شود که فعلاً برای اتصال بیشتر درایوهای حالت جامد کفایت می‌کند حال آنکه هاردهای اکسترنال سرعتی به مراتب کمتری هم دارند.

استاندارد جدید USB 3.1 پهنای باند دو برابر دارد، یعنی ۱۰ هزار کیلوبیت در ثانیه که معادل ۱٫۲۵ گیگابایت در ثانیه است. با این سرعت بالا احتمالاً SSDهای سریع هم تسلیم آن می‌شوند.

در آزمایشی که برای تست کردن نسخه‌های ابتدای کنترلر جدید USB ترتیب داده شده، دو درایو حالت جامد به پورت‌های یو‌اس‌بی ۳٫۱ متصل شده‌اند و نتیجه حکایت از سرعت خواندن و نوشتن ۸۰۰ مگابایت بر ثانیه‌ای دارد.

آزمون اولیه‌ی سرعت USB 3.1

آزمون اولیه‌ی سرعت USB 3.1

با USB Power Delivery 2.0 یک کابل برق قوی خواهیم داشت

سیستم انتقال توان الکتریکی یا USB Power Delivery نسخه‌ی ۲٫۰ این امکان را فراهم می‌کند که پورت USB حداکثر ۱۰۰ وات توان مصرفی را منتقل کند. استاندارد شارژ باتری با کابل USB یعنی BC 1.2 در USB 3.1 نیز برقرار است لذا می‌توان با فقط یک پورت، توان هر دو سیستم را تأمین کرد. در استاندارد جدید USB PD 2.0 نیازی به تعویض جهت کابل نیست و توان الکتریکی در هر دو جهت قابل انتقال است. از این پس با یک پورت USB روی لپ‌تاپ، می‌توان توان الکتریکی را دریافت یا ارسال نمود.

USB Alternate Mode راهی برای استفاده از USB به صورت دیسپلی‌پورت و …

مزیت بسیار مهم دیگری که در نوع C وجود دارد این است که انتقال داده‌های صوتی، ویدیویی و حتی اطلاعات پی‌سی‌آی‌اکسپرس امکان‌پذیر است؛ این ویژگی به خصوص در مورد تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های تبدیل‌شونده بسیار مفید واقع می‌شود و طیف گسترده‌ای از کاربردهای جدید را برای پورت USB ممکن می‌کند.

به عنوان مثال ممکن است داک‌های خاصی برای تبلت‌های امروزی معرفی شود. ممکن است یک کابل یو‌اس‌بی از لپ‌تاپ به مانیتور وصل شود تا در حین انتقال سیگنال تصویری، لپ‌تاپ شارژ شود. موضوع از این جالب‌تر می‌شود وقتی بدانیم که ممکن است مانیتور اکسترنال، هم‌زمان یک هاب یو‌اس‌بی برای اتصال کیبورد و موس باشد. زنجیره‌ای پشت سر هم شامل مانیتور و موس و کیبورد که به لپ‌تاپ وصل شده‌اند و همه چیز با یک پورت صورت گرفته است و پورت‌های دیگر لپ‌تاپ خالی مانده‌اند!

در تصویر زیر چند ابزار مختلف به لپ‌تاپی وصل شده‌اند که پورت USB جدید را در بدنه‌ی خود دارد.

انتقال دو طرفه‌ی توان الکتریکی و کاربردهای گسترده‌ی USB 3.1 نوع C

انتقال دو طرفه‌ی توان الکتریکی و کاربردهای گسترده‌ی USB 3.1 نوع C

در تصاویر زیر سوکت جدید USB نوع C را مشاهده می‌کنید که کمی بزرگ‌تر از میکرویو‌اس‌بی است اما مزایای آن نسبت به USB و microUSB قابل توجه است.

پین‌های USB 3.1 نوع C

پین‌های USB 3.1 نوع C

USB 3.1 نوع C

USB 3.1 نوع C

پین‌های USB 3.1 نوع C

پین‌های USB 3.1 نوع C

یو‌اس‌بی جدید در محصولاتی که سال ۲۰۱۵ رونمایی می‌شوند، ظهور می‌کند بنابراین باید تا نمایشگاه CES 2015 صبر کنیم و ببینیم چه کاربردها و محصولات جالبی با استفاده از USB 3.1 Type C عرضه می‌شوند.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×