پورت Thunderbolt یا تاندربولت پورتی سریع برای اتصال وسایل جانبی، ذخیره‌سازی انتقال توان الکتریکی و اتصال مانیتور از طریق مینی‌دیسپلی‌پورت است

تاندربولت پورتی با پهنای باند بسیار بالاست و قابلیت‌های آن بسیار متنوع است. در یک کابل تاندربولت، انتقال سیگنال‌های PCI-Express و DisplayPort به صورت سریال در کنار اتصالی برای انتقال جریان مستقیم یا DC در نظر گرفته شده است. یک پورت تاندربولت هم‌زمان ۶ وسیله‌ی جانبی را پشتیبانی می‌کند. کنترلر تاندربولت نسل سوم یا آلپاین‌ریج قابلیت‌های بسیار عالی داشته و حتی از USB 3.1 Gen 2 هم پشتیبانی می‌کند. در ادامه با تاندربولت بیشتر آشنا می‌شویم.

تبدیل پی‌سی‌آی‌اکسپرس و سرعت بالای آن به پورتی برای اتصال وسایل جانبی و مانیتور

تبدیل پی‌سی‌آی‌اکسپرس و سرعت بالای آن به پورتی برای اتصال وسایل جانبی و مانیتور

مقایسه تاندربولت ۱ و ۲ با USB 3.0

پهنای باند تاندربولت ۱ که از طریق ۴ مسیر PCI-Express 2.0 تأمین شده، ۱۰ گیگابیت در ثانیه است. دقت کنید که یک مسیر PCIe 2.0 پهنای باند ۴ گیگابیت بر ثانیه‌ای دارد.

تاندربولت نسخه‌ی ۱٫۰ و ۲٫۰ از نظر فیزیکی یکسان هستند ولیکن در نسخه‌ی دوم پهنای باند کانال‌های رفت و برگشت ترکیب می‌شود و به سرعت ۲۰ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد.

یک پورت تاندربولت می‌تواند برای اتصال مانیتورهای ۴K هم استفاده شود چرا که کانکتور آن مثل Mini DisplayPort است و پهنای باند بسیار بالایی دارد. هم‌زمان با اتصال به مانیتور ۴K امکان ارسال سیگنال‌های دیگر هم وجود دارد.

USB 3.0 تنها ۵ گیگابیت بر ثانیه سرعت دارد.

مقایسه‌ی سرعت Thunderbolt و USB 2.0 و 3.0

مقایسه‌ی سرعت Thunderbolt و USB 2.0 و ۳٫۰

در تاندربولت ۳٫۰ قرار است از PCIe 3.0 استفاده شود که پهنای باند را افزایش می‌دهد. پشتیبانی از استاندارد دیسپلی‌پورت ۱٫۲ در نسخه‌ی فعلی یعنی نسخه‌ی دوم وجود دارد که در آینده با معرفی پردازنده‌های مبتنی بر معماری Skylake اینتل، این مشخصه‌ها بروز می‌شوند و احتمالاً قابلیت‌های تاندربولت بیشتر خواهد شد.

 

برای آشنایی با کنترلر تاندربولت جدید اینتل به اسم آیپاین ریج و قابلیت‌های آن به مقاله‌ی دیگر دانش‌نامه مراجعه فرمایید:

Posts not found

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×