رم لپ‌تاپی یا SO-DIMM با هیت‌سینک کوچک

رم لپ‌تاپی یا SO-DIMM که به آن SODIMM نیز گفته می‌شود، از نظر عملکرد و سرعت مشابه رم‌های دستاپی هستند و ویژگی اصلی و متفاوت آن، این است که ابعاد کوچک‌تری دارند. معمولاً رم‌های لپ‌تاپی سرعت‌های بسیار بالا و طبعاً توان مصرفی زیادی ندارند اما از نظر تایمینگ مشابه رم‌های دستاپی هستند. در ادامه با انواع DDR4 SO-DIMM و نسل‌های قبلی آشنا می‌شویم.

عبارت SO در ابتدای نام این نوع رم مخفف Small Outline به معنی ابعاد کوچک است. در حقیقت رم SO-DIMM در سیستم‌هایی به کار می‌رود که فضای موجود محدود است. در حقیقت طول این نوع خاص رم، نصف رم‌های معمولی است و در لپ‌تاپ‌ها، اولترابوک‌ها، مینی-پی‌سی‌هایی که مادربورد mini-ITX دارند و همین‌طور برخی پرینترهای قابل ارتقا و پیشرفته، تجهیزات شبکه مثل روتر و حافظه‌های تحت شبکه یا همان NAS به کار می‌رود.

رم SO-DIMM تقریباً نصف رم معمولی یا SDRAM فضا اشغال می‌کند

رم SO-DIMM تقریباً نصف رم معمولی یا SDRAM فضا اشغال می‌کند

SO-DIMM در گذر زمان تغییر کرده و در واقع مثل رم‌های معمولی از نظر عملکرد و توان مصرفی، بهبود یافته است. ابعاد چندان تغییر نکرده ولیکن تعداد پین‌های کانکتور و محل خار با معرفی هر نسل جدید، تغییر کرده است. به لیست زیر دقت کنید:

  • SO-DIMM با ۷۲ پین و تبادل ۳۲ بیتی داده
  • SO-DIMM با ۱۰۰ پین و دو خار (از اینپس تبادل ۶۴ بیتی پشتیبانی شده است)
  • SO-DIMM با ۱۴۴ پین و یک خار تقریباً در وسط کانکتور
  • DDR SO-DIMM و DDR2 SO-DIMM با ۲۰۰ پین و یک خار در یک سمت که محل آن متغیر است
  • DDR3 SO-DIMM با ۲۰۴ پین و یک خار تقریباً در وسط کانکتور (ابعاد کلی ۶۷٫۶ در ۳۱٫۷۵ میلی‌متر)
  • DDR4 SO-DIMM با ۲۶۰ پین و یک خار بعد از پین ۱۴۴ کانکتور (طول ۲ میلی‌متر بیشتر از DDR3 SO-DIMM است، ابعاد کلی ۶۹٫۶ در ۳۰ میلی‌متر)
  • UniDIMM با ۲۶۰ پین و یک خار که محلی متفاوت از DDR3 SO-DIMM دارد و برای تبدیل DDR3 و یا DDR4 به DDR4 به کار می‌رود (طول ۲ میلی‌متر بیشتر از DDR3 SO-DIMM است، ابعاد کلی ۶۹٫۶ در ۳۰ و یا ۶۹٫۶ در ۲۰ میلی‌متر)

مورد آخر یعنی UniDIMM می‌تواند رم DDR3 و همین‌طور DDR4 را با ۲۶۰ پین به کامپیوتر متصل کند و کاربری دو منظوره دارد.

تصویر زیر محل خار انواع DDR و DDR2 و DDR3 را نشان می‌دهد:

خار رم‌های DDR و DDR2 و DDR3

خار رم‌های DDR و DDR2 و DDR3

رم‌های SO-DIMM صرفاً برای فضای کوچک طراحی شده‌اند و از نظر عملکرد و توان مصرفی، تقریباً با انواع معمولی، یکسان هستند. البته در لپ‌تاپ‌ها و اولترابوک‌ها با توجه به مقوله‌ی عمر باتری، از رم‌هایی با سرعت کلاک پایین‌تر استفاده می‌شود و طبعاً رم کمتر داغ شده و نیازی به هیت‌سینک بزرگ نیست.

رم لپ‌تاپی یا SO-DIMM با هیت‌سینک کوچک

رم لپ‌تاپی یا SO-DIMM با هیت‌سینک کوچک

می‌توان با تبدیل مناسب، رم لپ‌تاپی را روی مادربوردهای بزرگ دستاپی نصب کرد، مثل تصویر زیر که ۲۰۴ پین کانکتور را به ۲۴۰ پین تبدیل می‌کند:

تبدیل رم لپ‌تاپی به دستاپی با مبدل 204 به 240 پین (نوع DDR3)

تبدیل رم لپ‌تاپی به دستاپی با مبدل ۲۰۴ به ۲۴۰ پین (نوع DDR3)

رم‌های SO-DIMM دارای کد تصحیح خطا نیز تولید می‌شوند. به این رم‌ها SO-CDIMM گفته می‌شود که مثل دیگر رم‌های مجهز به ECC، کاربری سروری و ایستگاه پردازشی دارند و طبعاً قیمتشان بیشتر است.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×