پردازنده‌های اسکای‌لیک اینتل

مشخصات  و مدل‌های مختلف پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل برای اولترابوک‌های قدرتمند یا خانواده‌ی Skylake-U را در ادامه بررسی می‌کنیم. پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل در چند گروه مختلف و برای محصولات مختلف معرفی شده‌اند. سری U که پسوند U دارند یا در حقیقت Skylake-U برای اولترابوک‌ها ولپ‌تاپ‌های سبک و جمع‌وجور در نظر گرفته شده و گاهی در محصولات گیمینگ و مدل‌های بزرگ هم به کار می‌رود. در ادامه با مدل‌های مختلف ۱۵ و ۲۸ واتی این گروه آشنا می‌شویم.

گروه‌های مختلف اسکای‌لیک

مشخصات و مدل‌های مختلف دستاپی که البته نسخه‌ی کامل‌تر آن به زودی منتشر می‌شود:

پردازنده‌های اینتل

مشخصات پردازنده‌های دستاپی ۶۰۰۰ اینتل یا Skylake-S اعلام شد

امروز اینتل بخشی دیگر از خانواده‌ی اسکای‌لیک و در حقیقت Skylake-S که چیزی جز پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ این کمپانی برای دوست‌داران PC نیست را در کنار چیپ‌ست‌های میان‌رده‌ای مثل H170 معرفی کرد. در ادامه به مشخصات پردازنده‌های جدید اینتل می‌پردازم.

و مشخصات دومین نسل Core M برای وسایل تبدیل‌شدنی:

با Core M های جدید اینتل یا خانواده‌ی اسکای‌لیک-وای آشنا شوید

با Core M های جدید اینتل یا خانواده‌ی اسکای‌لیک-وای آشنا شوید

با پردازنده‌های دستاپی و اولترابوکی اسکای‌لیک اینتل آشنا شدیم و حال نوبت پردازنده‌های Core M جدید یا خانواده‌ی Skylake-Y است و در مجالی دیگر به گروه کم‌مصرف و قدرتمند H می‌پردازم.

توان مصرفی و عملکرد متناسب با کاربرد.

اینتل و AMD پردازنده‌ها را بر حسب توان مصرفی، سیستم خنک‌کاری موردنیاز و کاربرد در گروه‌های مختلف قرار می‌دهند. اصول کلی و اهداف اینتل در تمام پردازنده‌های جدید از مدل‌های پرمصرف گروه S گرفته تا اقسام کم‌مصرفی مثل Core M تداعی می‌شود. عملکرد بهتر، مصرف انرژی کمتر و مقیاس‌پذیری (طراحی مدل‌های کوچک و بزرگ با توان مصرفی و قدرت پردازشی بالا و پایین) شعار اینتل است و به ویژه در اسکای‌لیک بیش از پیش نمایان می‌شود.

آشنایی با انواع پردازنده‌های اینتل در خانواده‌ی اسکای‌لیک

رده‌بندی کلی اسکای‌لیک‌ها به ترتیب توان مصرفی و قدرت پردازشی به صورت زیر است:

انواع پردازنده‌های اسکای‌لیک اینتل

انواع پردازنده‌های اسکای‌لیک اینتل

و توضیحاتی کلی در مورد جدول فوق: اینتل پردازنده‌ها را با مشخص کردن تعداد هسته، تعداد واحدهای پردازشی بخش گرافیک و وجود کش سطح چهارم یا به اصطلاح حافظه‌ی رم مجتمع (یا eDRAM) تفکیک می‌کند.

در جدول فوق منظور از Die یا قالب تراشه این است که چند هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی و چند هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی در تراشه وجود دارد. عبارت e هم به وجود کش اضافی اشاره می‌کند. به عنوان مثال اینتل در گروه U یا کم‌مصرف مدلی با ۲ هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی و ۳ واحد بزرگ بخش گرافیک به همراه eDRAM دارد. دقت کنید که در هسول‌های کم‌مصرف eDRAM نداشتیم، فقط برخی مدل‌های رده اول سری H کش اضافی داشتند، اما در اسکای‌لیک‌های ۱۵ و ۲۸ واتی گروه U ، کش ۶۴ مگابایتی اضافه شده است که قطعاً در اولترابوک‌های جدید، مفید فایده واقع می‌شود. البته بیشتر مدل‌ها بدون eDRAM و با گرافیک GT2 هستند که قدرت پردازشی بالایی ندارد.

متأسفانه سرعت کش سطح چهارم مشخص نشده است و شاید اینتل از سرعت ۱۶۰۰ مگاهرتزی یا سرعتی بالاتر یا پایین‌تر استفاده کرده باشد.

گرافیک GT4 رقیب بهتری برای پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند AMD.

و توضیح دیگر اینکه ۳ واحد بزرگ پردازش گرافیک شامل ۴۸ واحد محاسباتی یا EU است. اینتل نام این کانفیگ را GT3 می‌گذارد. گرافیک GT2 هم شامل ۲۴ واحد محاسباتی است. گونه‌ی جدیدی که در پردازنده‌های اینتلی می‌‎بینیم، GT4 است که ۷۲ واحد محاسباتی دارد و در کنار آن ۱۲۸ مگابایت رم مجتمع قرار می‌گیرد تا عملکرد فوق‌العاده خوبی داشته باشد. شاید از این پس اینتل در دنیای لپ‌تاپ و اولترابوک، فاصله‌ی زیادی با AMD نداشته باشد، البته زمانی که از بازی و پردازنده‌ی گرافیکی صحبت می‌کنیم.

بهترین کانفیگ بخش گرافیک در هسول‌ها، GT3e بود که تنها ۴۰ واحد محاسباتی داشته و در برودول هم اینتل از ۴۸ واحد محاسباتی فراتر نرفت. بنابراین اسکای‌لیک از نظر گرافیک، حداکثر ۵۰ درصد بهتر از هسول و برودول است.

در مدل‌های رده پایین یعنی Pentium و Celeron گرافیک GT1 با ۱۲ واحد محاسباتی انجام وظیفه می‌کند و بدیهی است که این پردازنده‌ها در دنیای گیمرها طرفدار ندارند.

مشخصات پردازنده‌های اولترابوکی یا Skylake-U

در سری U توان مصرفی ۱۵ وات هدف اصلی است. اولترابوک‌ها و همین‌طور لپ‌تاپ‌های سبک و باریک، هدف اینتل از معرفی سری U هستند و در حقیقت چند سال پیش چیزی به اسم سری U وجود نداشت. تنها پسوندی که در نام تراشه‌ها می‌دیدیم، پسوند M به معنی موبایل بود. البته به جز سری اتم که ویژه‌ی گوشی‌ها و تبلت‌هاست.

مشخصات و مدل‌های مختلف سری U در دو تصویر زیر نمایان است؛ دقت کنید که توان مصرفی در طراحی حرارتی ۱۵ وات است ولیکن سازنده‌ی محصول می‌توان توان مصرفی را کاهش دهد. در جداول زیر عبارت cTDP به معنی توان طراحی حرارتی قابل تنظیم است و حداقل توان طراحی حرارتی تراشه‌ها را مشخص می‌کند. با کاهش توان طراحی حرارتی، ممکن است سرعت کلاک حداکثری تغییر نکند ولیکن سرعت متوسط قطعاً کاهش پیدا می‌کند:

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U ، پردازنده‌های سری 6000 اینتل برای اولترابوک‌ها

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U ، پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل برای اولترابوک‌ها

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U ، پردازنده‌های سری 6000 اینتل برای اولترابوک‌ها

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U ، پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل برای اولترابوک‌ها

سرعت کلاک اغلب مدل‌ها فقط ۱۰۰ مگاهرتز بالاتر از مدل‌های مشابه سری ۵۰۰۰ است. در حقیقت تشابه لیتوگرافی و توان مصرفی، دستیابی به سرعت‌های بالاتر را امکان‌پذیر نکرده است. در بخش گرافیک با کانفیگ GT3e و کش ۶۴ مگابایتی در برخی مدل‌ها مواجه می‌شویم. این کانفیگ با نام Iris Graphics 540 در جداول فوق ذکر شده است.

GT2 با نام HD 520 و نسخه‌های ضعیف‌تر با نام HD 510 معرفی شده‌اند. بهبود قدرت بخش گرافیک گاهی به معنی کاهش قدرت پردازشی پردازنده‌ی اصلی است. به عنوان مثال Core i7-6600U در حالت پایه، ۴۰۰ مگاهرتز سریع‌تر از Core i7-6650U است ولیکن پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع آن HD 520 است و نه Iris Graphics 540.

مقدار کش سطح سوم مدل‌های مختلف گروه Core معادل ۳ یا ۴ مگابایت است و در پنتیوم ۴۴۰۵U فقط ۲ مگابایت کش سطح سوم وجود دارد. خوشبختانه این پنتیوم سری U هم مثل گروه Core دارای ۲ هسته است و ۴ ترد پردازشی را اجرا می‌کند. در حقیقت هایپرتردینگ در این مدل هم موجود است.

بروزرسانی، فروردین ۱۳۹۵، معرفی Core i7-6660U

جدول زیر مقایسه‌ی مشخصات مدل جدید و محصولات موجود گروه اسکای‌لیک-یو است. دقت کنید که Core i7-6567U سرعت بسیار بالاتری دارد و پردازنده‌ی گرافیکی آن نیز بسیار سریع است اما توان طراحی حرارتی آن ۲۸ وات و حداقل ۲۳ وات است و کاربری متفاوتی دارد.

مقایسه مشخصات Core i7-6660U با دیگر Core i7های Skylake-U
  Core i7-6660U Core i7-6650U Core i7-6600U Core i7-6500U Core i7-6567U
تعداد هسته، ترد ۲ و ۴
سرعت کلاک پایه (گیگاهرتز) ۲٫۴ ۲٫۲ ۲٫۶ ۲٫۵ ۳٫۳
سرعت کلاک توربوبوست (گیگاهرتز) ؟ ۳٫۴ ۳٫۴ ۳٫۱ ۳٫۶
کش L2 ۲ در ۲۵۶ کیلوبایت
کش L3 ۴ مگابایت
کنترلر حافظه

دو کانال ۶۴ بیتی

DDR4-2133 یا LPDDR3-1866 و یا DDR3L-1600 مگاهرتز

پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع Iris 540 Iris 540 HD 520 HD 520 Iris 550

تعداد واحد محاسباتی

بخش گرافیک

۴۸ ۲۴ ۴۸
eDRAM ۶۴ مگابایت ندارد ۶۴ مگابایت
توان طراحی حرارتی ۱۵ وات ۲۸ وات

توان طراحی حرارتی

تصحیح شده

؟ ۹٫۵ وات ۷٫۵ وات ۲۳ وات
قیمت واحد برای ۱۰۰۰ عدد ۴۱۵ ۴۱۵ ۳۹۳ ۳۹۳ ۴۱۵

پردازنده‌های اولترابوکی ۲۸ واتی در گروه Skylake-U

اینتل پردازنده‌های اولترابوکی سریع‌تری هم معرفی کرده است. توان مصرفی این تراشه‌ها ۲۸ وات است و حداقل مقداری که می‌توان با تغییرات مربوطه به آن رسید، ۲۳ وات. بنابراین کاربرد این تراشه‌ها در لپ‌تاپ‌ها و اولترابوک‌های بزرگ‌تر نظیر مک‌بوک پرو ۱۳ اپل است. قدرت پردازشی پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی بالاتر است و مکانیزم توربو بوست حین فعالیت هم‌زمان هر دو بخش، دستیابی به سرعت‌های بالاتری را ممکن می‌کند. بنابراین این تراشه‌ها در محصولات گیمینگ کاربرد زیادی خواهند داشت.

مشخصات مدل‌های مختلف را بررسی کنید:

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U با توان مصرفی 28 وات

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U با توان مصرفی ۲۸ وات

پرچم‌دار این گروه Core i7-6567U حداکثر سرعت ۳٫۶ گیگاهرتزی دارد و تعداد هسته‌های آن همان ۲ عدد است. مقدار کش هم بیش از ۴ مگابایت نیست. گرافیک تمام مدل‌هاسریع‌تر از مدل‌های ۱۵ واتی بوده و در حقیقت Iris Graphics 550 پیاده‌سازی شده است.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×