IPS

مقایسه کیفیت IPS و IPS-NEO

پنل‌های IPS دارای زاویه دید بسیار بالایی هستند و معمولاً با این ویژگی شناخته می‌شوند. ویژگی دیگر IPS دقت رنگ بالای آن است که برای گرافیست‌ها ضروری است. IPS نسبت به پنل‌های TN زمان پاسخ‌گویی بالاتری داشته و شاید برای بازی‌ها ایده‌آل نباشد. این پنل‌ها هم به مرور زمان بهینه شده‌اند و به عنوان مثال IPS-NEO کنتراست، دقت رنگ و زاویه دید بالاتری دارد. معادل IPS در محصولات سامسونگ، PLS است.

IPS مخفف In Plane Switching است و تکنولوژی خاصی مربوط به نمایشگرهای LCD است که هیتاچی در سال ۱۹۹۰ در ادامه‌ی پیشرفت‌های صنعت نمایشگر آن را معرفی کرد. در واقع این تکنولوژی برای حل مشکل نمایشگرهای LCD با TN که از سال ۱۹۸۰ معرفی شده بودند، ظهور کرده است.

پنل‌های TN که با وجود بهینه شدن هنوز هم مشکل زمان پاسخگویی بالا، زاویه دید ضعیف و کیفیت رنگ پایین را با خود به همراه دارند اما به دلیل قیمت کمتر، هنوز هم در بازار محصولات کامپیوتری و صوتی تصویری، محبوب است.

در روش IPS همانطور که نام آن نشان می‌دهد، جهت لایه‌های مولکول‌های کریستال مایع بین دو لایه‌ی شیشه‌ای متفاوت است. در روش TN الکترودها در شیشه‌ی بالا و پایین قرار دارند اما در IPS الکترودها روی شیشه‌ی پایینی قرار گرفته‌اند و نیازی به انحراف و چرخش لایه‌های کریستال مایع نیست.

این موضوع در تصویر زیر قابل بررسی است:

IPS در برابر TN: به جهت لایه‌های کریستال مایع توجه کنید

IPS در برابر TN: به جهت لایه‌های کریستال مایع توجه کنید

از مزایای IPS می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دقت رنگ و زاویه دید فوق‌العاده خوب در مقایسه با پنل‌های TN
  • زمانی که سطح نمایشگر لمس و فشار داده می‌شود، رنگ‌های آن تغییر نمی‌کند و اعوجاجی دیده نمی‌شود، لذا برای نمایشگرهای لمسی ایده‌آل است
  • پردازش سیگنال‌های سریع با استفاده از مدارات مسی با کمترین افت صورت می‌گیرد
  • زمان پاسخگویی یا Response Time خوب و پایدار است

اما معایبی هم متوجه تکنولوژی IPS است که دو مورد مهم آن موارد زیر هستند:

  • مصرف انرژی معمولاً بیشتر است و توان مصرفی پنل‌های IPS حدود ۱۵ درصد بالاتر است
  • تکنولوژی IPS از نظر تولید پیچیده‌تر و گران‌تر است
بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×