اینتل

کش سطح چهارم یا eDRAM تنها در پردازنده‌های اینتل که دارای گرافیک مجتمع Iris Pro هستند، پیاده‌سازی شده و در آینده ممکن است مدل‌های ضعیف‌تر گرافیک مجتمع اینتل نیز به کمک این حافظه‌ی نسبتاً زیاد و سریع، پردازش سریع‌تری داشته باشند. eDRAM در اسکای‌لیک با هسول متفاوت است و انسجام زیادی با سطوح حافظه دارد. در ادامه با eDRAM بیشتر آشنا می‌شویم.

با eDRAM یا کش سطح چهارم پردازنده‌های اینتل آشنا شوید

eDRAM قبل از اسکای‌لیک، اساساً کش منسجم نیست

eDRAM اساساً مثل کش سطح دوم و سوم نیست، در واقع داده‌های کش سطح ۳ به eDRAM منتقل می‌شوند و پردازنده نمی‌‎تواند اطلاعات را از رم سیستم پیشاپیش روی eDRAM ذخیره کند. بدیهی است که در این حالت، eDRAM کاربرد خاصی دارد و مثل کش L3 توسط بخش‌های مختلف سخت‌افزار، شناسایی نمی‌شود. نتیجه این است که تنها وسایل خاص و نرم‌افزارهای خاص از مزیت وجود eDRAM بهره‌مند می‌شوند.

در اسکای‌لیک eDRAM وضعیت دیگری دارد. این بار eDRAM بین کش سطح سوم و System Agent قرار گرفته و مسیری به DRAM است، به این معنی که داده‌هایی که می‌خواهند روی رم سیستم قرار بگیرند، ابتدا در eDRAM ذخیره می‌شوند. بنابراین در اسکای‌لیک، eDRAM مثل بافری برای رم سیستم عمل می‌کند و نه کش سطح چهارمی که عملاً مثل دیگر کش‌ها نیست. سخت‌افزاری مثل چیپ‌ست و کارت‌های پی‌سی‌آی اکسپرس که از طریق System Agent در ارتباط هستند، نیازی به کش سطح سوم نخواهند داشت.

به دیاگرام بلوکی ساختار کش توجه کنید:

هسولاسکای‌لیک
ساختار کش و eDRAM در هسول اینتل

ساختار کش و eDRAM در هسول اینتل

ساختار کش و eDRAM در اسکای‌لیک اینتل

ساختار کش و eDRAM در اسکای‌لیک اینتل

انسجام eDRAM و دیگر بافرها، در اسکای‌لیک به مراتب بهتر است و نیازی به خالی کردن آن در مواقع خاص نیست. اینتل در درایور خود قابلیت‌های اضافی مثل ذخیره کردن بافت سنگین و حجیم روی eDRAM و نه کش L3 را پیش‌بینی کرده تا بتوان بهینه‌سازی‌های خاص و بیشتری انجام داد. به عنوان مثال می‌توان بافت در گرافیک بازی‌ها را روی eDRAM ذخیره کرد تا از بازنویسی مجدد کش L3 جلوگیری شود.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×