هسته‌ی Cortex-A32، کوچک‌ترین پردازنده‌ی ARM برای گجت‌های پوشیدنی و اینترنت اشیاء

کمپانی ARM هسته‌ی کوچک Cortex-A32 را جایگزین Cortex-A5 و Cortex-A7 می‌کند. هدف اصلی هسته‌ی Cortex-A32 استفاده در گجت‌های پوشیدنی و اینترنت اشیاء است، جایی که توان مصرفی بسیار پایین و پردازش ساده، مدنظر است. مساحت این هسته اگر با لیتوگرافی ۲۸ نانومتر تولید شود و کش ۸ کیلوبایتی L1 داشته باشد، فقط ۰٫۲۵ میلی‌مترمربع است. در ادامه با Cortex-A32 بیشتر آشنا می‌شویم.

رده‌بندی هسته‌های متداول و البته ۶۴ بیتی آرم به ترتیب بزرگی و سریع بودن در حال حاضر به صورت زیر است:

  • Cortex-A72
  • Cortex-A57
  • Cortex-A53
  • Cortex-A35

چند ماه پیش آرم از Cortex-A35 پرده برداشت و اعلام کرد که این هسته ویژه‌ی وسایل کم‌مصرف و کوچک یا به اصطلاح اینترنت اشیاء طراحی شده اما اکنون گزینه‌ی بهتری معرفی شده است. اکنون یک هسته‌ی دیگر با معماری مجموعه دستورات ARMv8-A که در حقیقت ۶۴ بیتی است اما از پردازش ۳۲ بیتی نیز پشتیبانی می‌کند، به این جمع اضافه می‌شود و از همه‌ی موارد یاد شده، کم‌مصرف‌تر است. Cortex-A32 عملاً یک پردازنده‌ی ۳۲ بیتی است و از پردازش ۶۴ بیتی پشتیبانی نمی‌کند چرا که قرار است بازدهی بالاتری نسبت به Cortex-A35 داشته باشد.

تصویر زیر نشان می‌دهد که Cortex-A32 دقیقاً جای کدام هسته‌ها را می‌گیرد و کاربری آن چیست؟

رده‌بندی کلی هسته‌های 32 و 64 بیتی آرم

رده‌بندی کلی هسته‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی آرم

از Cortex-A32 کم‌مصرف در تراشه‌هایی که برای اینترنت اشیاء طراحی می‌شوند، استفاده خواهد شد. گجت‌های پوشیدنی، ساعت‌های هوشمند و … به هسته‌های بسیار کوچک و کم‌مصرف نیاز دارند تا عمر باتری قابل قبول باشد. معماری هسته‌ی جدید به مراتب بهینه‌تر از Cortex-A5 و Cortex-A7 است.

Cortex-A32 با پشتیبانی از دستورات جدید جایگزین Cortex-A7 می‌شود

Cortex-A32 با پشتیبانی از دستورات جدید جایگزین Cortex-A7 می‌شود

معماری مجموعه دستورات، می‌توانست ARMv7-A که کاملاً ۳۲ بیتی است، باشد اما ARMv8-A به جز پردازش ۶۴ بیتی مزایای دیگری هم دارد، مثل رمزگذاری سریع‌تر، محاسبات اعشاری بهتر و عملکرد بهتر در اپلیکیشن‌های مالتی‌مدیا.

در Cortex-A32 (نسبت به Cortex-A7) بیش از ۱۰۰ دستور ۳۲ بیتی جدید پشتیبانی شده، رمزگذاری نرم‌افزاری تا ۱۳ برابر سریع‌تر است، عملکرد در اپلیکیشن‌های مالتی‌مدیا (ویدیو، موسیقی و تصویر) بهینه شده و از ویژگی امنیتی هسته‌های ARM که TrustZone نام دارد، پشتیبانی شده تا امنیت داده‌های حساس مثل کلید رمزگذاری و رمز عبور، بیشتر شود.

عملکرد Cortex-A32 نسبت به Cortex-A5 و Cortex-A7

عملکرد Cortex-A32 نسبت به Cortex-A5 و Cortex-A7

بازدهی Cortex-A32 حدود ۲۵ درصد بهتر از Cortex-A7 است در حالی که توان پردازشی بالاتری دارد. نسبت به Cortex-A5 نیز ۳۰ درصد بهینه‌تر است و حتی نسبت به Cortex-A35 نیز ۱۰ درصد بهینه‌تر عمل می‌کند. کوچک‌ترین پیکربندی طبعاً حالت یک هسته‌ای است که اگر تراشه با لیتوگرافی ۲۸ نانومتری تولید شود، مساحت هسته و کش داده و دستور آن مجموعاً کمتر از ۰٫۲۵ میلی‌مترمربع خواهد بود! ۳۰ درصد کوچک‌تر از Cortex-A35 که فقط ۰٫۴ میلی‌مترمربع مساحت داشت. توان مصرفی این هسته در حالتی که فرکانس کاری ۱۰۰ مگاهرتز است، فقط ۴ میلی‌وات است!

مساحت بسیار کم هسته‌های Cortex-A32

مساحت بسیار کم هسته‌های Cortex-A32

کش L1 می‌تواند ۸ الی ۳۲ کیلوبایت باشد و کش L2 می‌تواند حذف شود و یا حداکثر ۱ مگابایت باشد.

اگر ۴ هسته مدنظر باشد، توان مصرفی هر هسته زمانی که سرعت ۱ گیگاهرتز است، کمتر از ۷۵ میلی‌وات است. به این ترتیب پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای حدود ۳۰۰ میلی‌وات توان الکتریکی مصرف می‌کند و البته باید توان مصرفی دیگر بخش‌های تراشه به خصوص مودم ۳G یا شاید مودم LTE را به آن اضافه کرد. توان مصرفی بخش وای-فای و بلوتوث وسایل پوشیدنی هم عدد کوچکی نیست که باید در نظر گرفته شود.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×