تصویری از اولین تراشه‌های خانواده‌ی Broadwell-Y اینتل

تصویری از اولین تراشه‌های خانواده‌ی Broadwell-Y اینتل

پردازنده‌های سری ۵۰۰۰ اینتل یا Broadwell پس از Haswell (سری ۴۰۰۰) معرفی شده‌اند. برودول مبتنی بر لیتوگرافی ۱۴ نانومتری است اما از نظر معماری تقریباً همان هسول کوچک شده است.Core M با معرفی پلتفرم Broadwell-Y شروع شده است. Broadwell معماری جانشین Haswell است که خود شامل پردازنده‌های سری اکستریم، معمولی در سه دسته‌ی Core i3, i5 و i7، دو خانواده‌ی ارزان‌نر به نام Pentium و Celeron می‌شود. دسته‌ی جدید Core M است که از نظر قدرت پردازشی کمی ضعیف‌تر از پردازنده‌های پرمصرف دستاپی و لپ‌تاپی است اما از نظر مصرف انرژی برای تبلت‌هایی که به لپ‌تاپ تبدیل می‌شوند و به عبارتی تبلت‌های رده اول با قدرت پردازشی بسیار بالا هستند، در نظر گرفته شده است.

در مورد گوشی‌‌ها و تبلت‌های معمولی خانواده‌ی اتم با معماری جدید Broadwell بروزرسانی می‌شود.

در نهایت تاریخ رونمایی محصولات مبتنی بر Broadwell-Y، شروع به کار نمایشگاه IFA 2014 یعنی شهریور ۹۳ بوده و قرار است تا سال بعدی تدریجاً پردازنده‌های دیگر دسته‌ها هم با این معماری معرفی شوند.

لیتوگرافی برودول که برودول-وای یکی از اعضای آن است، ۱۴ نانومتری است که در قیاس با لیتوگرافی ۲۰ نانومتری برخی تراشه‌ها مثل A8 اپل یا یکی از اکسینوس‌های سامسونگ، و همچین لیتوگرافی ۲۸ نانومتری که در مورد بیشتر تراشه‌های فعلی معمول است، بازدهی و عملکرد بالاتری دارد. لیتوگرافی برتر اینتل فعلاً موجب برتری تراشه‌های این سازنده در گروه‌های کم‌مصرف، معمولی و ویژه‌ سرورها شده است.

ترانزیستور Tri-gate اینتل

ترانزیستور Tri-gate اینتل

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد لیتوگرافی ۱۴ نانومتری اینتل و همین طور خانواده‌ی جدید Core M و پلتفرم Broadwell-Y به مقاله‌ی زیر مراجعه کنید:

سری Core M اینتل ویژه‌ی وسایل ترکیبی، تبلت و لپ‌تاپ

بررسی عمیق تراشه‌های Core M اینتل، ویژه‌ی وسایل ترکیبی

معماری Brodwell اینتل که قرار است جایگزین هسول شود، با خانواده‌ی Broadwell-Y یا همان Core M شروع شده است. پردازنده‌های برای وسایل تبدیل‌شونده که به بررسی عمیق آن می‌پردازیم.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×