یک APU از سری 7000 با نام Kaveri A10-7800

تراشه های Kaveri یا کاوری AMD چهارمین نسل از APUهای این کمپانی با سوکت FM2+ هستند و نام دیگرشان سری ۷۰۰۰ است. APU تلفیق پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی در یک تراشه است. بنابراین APUهای ای‌ام‌دی از نظر قابلیت‌ها مشابه پردازنده‌های اینتلی دارای گرافیک مجتمع هستند و تنها نامشان از CPU به APU تغییر کرده تا تمایزی وجود داشته باشد. البته معماری APUها برای پشتیبانی از HSA بهینه شده و از این جهت مثل CPUهای اینتل نیستند.

تاریخچه‌ی APUهای ای‌ام‌دی

تراشه‌های جدید ای‌ام‌دی برای دستاپ و لپ‌تاپ، APUهای سری کاوری هستند که چند ماه از معرفی آنها گذشته است و کم و بیش در مورد پیاده‌سازی HSA و دسترسی هم‌زمان پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی به حافظه شنیده‌ایم.

موضوع این است که ای‌ام‌دی تمام تمرکز خود را بر بهینه کردن اجرای نرم‌افزارها با استفاده از هر دو پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی که روی یک تراشه در کنار هم قرار گرفته‌اند گذاشته است. کرده تا از این راه قلمرو خود را در برابر اینتل گسترش دهد. در حقیقت پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع یا iGPU در تراشه‌های ای‌ام‌دی معمولاً قوی‌تر از رقبای اینتلی است و اگر از نظر نرم‌افزاری نیز مشکلات حل شوند، می‌توان به آینده‌ی درخشان APUهای ای‌ام‌دی امیدوار بود.

در ابتدا باید به این مهم اشاره کنم که در بازار ایران متأسفانه به جای استفاده از واژه‌ی APU، از همان واژه‌ی قدیمی CPU استفاده می‌کنند حال آنکه در مورد تراشه‌های ای‌ام‌دی باید واژه‌ی درست را در مورد هر محصول استفاده کرد چرا که CPU از نظر ای‌ام‌دی تراشه‌هایی مثل سری FX-8000 است که فاقد پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع هستند و اگر چنین مدل‌هایی را خریداری کنید، باید به فکر کارت گرافیک مجزا یا نهایتاً کارت گرافیکی مجتمع در مادربورد باشید.

مراقب باشید که پردازنده‌های ای‌ام‌دی یعنی سری FX یا Athlon، پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع ندارند.
یک پردازنده‌ی سری FX بدون پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع

یک پردازنده‌ی سری FX بدون پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع

 

 

یک APU از سری 7000 با نام Kaveri A10-7800

یک APU از سری ۷۰۰۰ با نام Kaveri A10-7800

Kaveri پس از ریچ‌لند، ترینیتی و از همه قدیمی‌تر، لیانو ایجاد شده است و با کد ۷۰۰۰ شناخته می‌شود. A10، A8، A6 و از همه ضعیف‌تر A4 پیشوندی است که کارایی و رده‌بندی کلی محصول را مشخص می‌کند.

سوکت این تراشه‌ها FM2+ است و با وجود ۲ پین بیشتر با سوکت FM2 هم سازگاری ندارند. بنابراین برای کاوری به مادربورد جدید نیاز پیدا میکنید.

چیپ‌ست حرفه‌ای برای ای‌پی‌یو‌های جدید، A88X است. به دنبال آن A78 و A58 را داریم که دومی سوکت FM2 را یدک می‌کشد ولیکن از نظر عملکرد و قیمت، مادربوردهای خوبی با این چیپ‌ست طراحی و تولید شده که برای تهیه‌ی سیستم‌های ارزان، بسیار مناسب است.

برای بررسی بیشتر پلتفرم کاوری و عملکرد آن در بنچ‌مارک‌ها به مقاله‌ی زیر مراجعه کنید:

بررسی عمیق Kaveri، تراشه‌ی A10-7800 در بنچ‌مارک‌ها

بررسی A10-7800 ، عضو جدید تراشه‌های کاوری AMD

A10-7800 یکی از اعضای خانواده‌ی Kaveri است که اخیراً به همراه دو مدل دیگر معرفی شده است. در ادامه می‌خواهیم به بررسی A10-7800 و بنچ‌ مارک های آن بپردازیم.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×