با ویندوز هولوگرافیک مایکروسافت آشنا شوید

واقعیت افزوده به معنی اضافه کردن عناصر مجازی به دنیای واقعی است. نمونه‌ی آن عینک گوگل و هولولنز مایکروسافت است که عناصری را به صورت دو یا سه‌بعدی در کنار پدیده‌ها و عناصر واقعی پیش چشم ما قرار می‌دهند. در ادامه مروری بر این مقوله خواهیم داشت. دقت کنید که واقیعت مجازی و هدستی مثل آکیولس ریفت، شخص را به کلی از دنیای واقعی جدا می‌کند و تصویری سه بعدی پیش چشم وی قرار می‌دهد، لذا با واقعیت افزوده متفاوت است.

عینک گوگل از چرخه‌ی رقابت خارج می‌شود و حالا نوبت مایکروسافت است

بله، بهتر است صراحتاً بگوییم گوگل گلس طرح ناموفقی بود. درست است که گوگل رسماً اعلام کرده که فعلاً تولید گوگل گلس را از برنامه‌های خود خارج می‌کند و شاید بعدها با کاهش قیمت تمام شده‌ی محصول، گوگل گلس جانی دوباره بگیرد، اما بهتر است همین حالا در زمان حال زندگی کنیم و بگوییم گوگل گلس از چرخه‌ی زندگی خارج شده است.

اما در این سو مایکروسافت را داریم که در دنیای موبایل مغلوب اپل و گوگل شد و نمی‌خواهد بار دیگر از قطار تحولات شگرف باز بماند. قطاری که فعلاً راننده‌اش گوگل است و چند وقتی است که مایکروسافت هم از آن واگن‌های انتهایی فریاد استقلال بر می‌آورد و ایده‌های جالبی مثل

ویندوز ۱۰: روحی یکسان در کالبد‌های متعدد
ویندوز 10 ویندوزی برای گوشی، تبلت و پی‌سی است اما چطور؟

ویندوز ۱۰ ویندوزی یکپارچه برای گوشی، تبلت و پی‌سی است اما چطور؟

نوبتی هم که باشد نوبت ویندوز ۱۰ مایکروسافت است که در صدر اخبار دنیای گوشی و تبلت قرار بگیرد، مخصوصاً که از این پس دستاپ و گوشی از نگاه مایکروسافت یکی است و ویندوز ۱۰ هم آغاز یکی شدن است.

را طرح می‌کند. طرح ایده قطعاً به معنی موفقیت آن نیست اما اگر دقت کنیم، همین حالا هم مایکروسافت شتاب زیادی دارد؛ ویندوز فون را به سرعت به مرحله‌ای رسانده که در حال حاضر اگر بخواهیم گوشی میان‌رده بخریم، ویندوز فون ۸٫۱ یک انتخاب بهینه است. نه سنگینی اندروید را دارد و نه از آیفون‌های فلزی اپل خبری است.

گوشی‌های ویندوز فونی نوکیا لومیا

گوشی‌های ویندوز فونی نوکیا لومیا

اما موضوع اصلی این مقاله طرحی به اسم ویندوز هولوگرافیک و عینکی به اسم هولولنز است. ابتدا مقاله‌ی جالبی که دیشب نوشتم را بخوانید و سپس ادامه‌ی داستان را در این مقاله مطالعه بفرمایید:

با ویندوز هولوگرافیک مایکروسافت آشنا شوید

ویندوز هولوگرافیک و عینک واقعیت افزوده‌ی هولولنز مایکروسافت را بهتر بشناسیم

و این است دنیای مجازی ویندوزی: ترکیب واقعیت پیرامون با عناصر مجازی تصویر شده توسط عینکی به نام هولولنز و ویندوزی به نام ویندوز هولوگرافیک. در ادامه ببینیم مایکروسافت برای ایجاد تحول در دنیای واقعیت افزوده چه کرده است.

چرا گوگل گلس از دور خارج شد؟

می‌دانید اگر به فیلم‌های علمی تخیلی مثل Star Treck یا Minority Report توجه کنیم، سرچشمه‌ی ظهور پدیده‌ای مثل عینگ گوگل را پیدا می‌کنیم: کامپیوتری که به شکل یک گجت پوشیدنی طراحی شده تا همیشه همراه ما باشد.

تعامل با کامپیوتر در فیلم گزارش اقلیت

تعامل با کامپیوتر در فیلم گزارش اقلیت

فیلم استار ترک و هولوگرام‌‌ها

فیلم استار ترک و هولوگرام‌‌ها

اما در این نگاه نیمه‌کامل بخشی به اسم وظایف فراموش می‌شود. قرار نیست برای خرید یک گوشی که به شکل عینک طراحی شده تا همیشه همراهمان باشد، ۱۵۰۰ دلار بپردازیم و در نهایت همان امکانات و البته کمی بیشتر را داشته باشیم. موضوع کاربرد در گسترش استفاده از هر محصول جدیدی، نقشی اساسی دارد.

خوشبختانه در سال‌های اخیر هم طیف وسیعی از مشتریان گوشی و تبلت به این ادراک متعالی رسیده‌اند که ابزار همراه کاربردی به جز داشتن امکانات بلااستفاده و یا کلاس گذاشتن! دارد. مأموریت این وسایل ساده کردن زندگی ماست نه نمایشی جذاب و هیجان‌انگیز که صرفاً مدهوش تماشای آن هستیم.

حتی فیلم‌های علمی و تخیلی هم کمی عوض شده‌اند! مثلاً فیلم Her محصول ۲۰۱۳ را ببینید … سیستم عاملی که کاملاً هوشمند است و همواره از طریق فرمان صوتی می‌توان از آن استفاده کرد. تنها چیزی که شخصیت اول فیلم همراه دارد، یک ایرفون بی‌سیم است و بس.

خواکین فونیکس نقش اول فیلم Her

خواکین فونیکس نقش اول فیلم Her

در هوشمندی سیستم عامل‌ها به حدی که افکارشان انسان‌گونه باشد شک و تردید بسیاری است اما در ساده شدن استفاده از سیستم عامل با فرمان صوتی شکی نیست. آینده از آن گجت‌هایی این که در عین سادگی و نزدیکی به اشیائی مثل عینک و ساعت و گردنبند و …. نقش زیادی در ساده کردن کارهای ما دارند.

گوگل گلس نمایشگری داشت که برخلاف نمایشگرهای عادی، ما از از دنیای پیرامون جدا نمی‌کرد. منشوری کوچک که تصویر را مستقیماً به درون چشم می‌تاباند و فرض مثال به ما اجازه می‌داد که از امکاناتی مثل ترجمه‌ی متن یا صدا و جست‌وجو در اینترنت برای یافتن پاسخ سوالاتی مثل: “هوا چطور است؟” استفاده کنیم.

اما مشکل این است که برای این کاربردها می‌توان نصف ۱۵۰۰ دلار را پرداخت کرد و یک گوشی رده اول با سرعت و کیفیت عالی به دست آورد.

گوگل گلس و ترجمه‌ی تابلوها و نوشته‌ها

گوگل گلس و ترجمه‌ی تابلوها و نوشته‌ها

مایکروسافت با هولولنز و ویندوز هولوگرافیک: گوگل و اپل صبر کنید تا ز قوره حلوا سازم

مایکروسافت ایده‌ی مشابهی دارد اما روی کاربردی کردن آن بیشتر فکر کرده است.

در نگاه اول با خود می‌گوییم که بله، این هم یک عینک واقعیت افزوده‌ ی دیگر است … چند سال دیگر کنار گذاشته می‌شود.

اما اگر مقاله‌ی دیروز را بخوانید، متوجه می‌شوید که مایکروسافت مثل گوگل به طراحی “گوشی متصل به چشم” فکر نمی‌کند. مایکروسافت به این فکر می‌کند که مثل فیلم‌های تخیلی، ابزاری ساده و کاربردی معرفی کند و حتی جالب‌تر از آن ویندوز هولوگرافیک است.

ویندوز هولوگرافیک و نزدیک شدن سیستم عامل به دنیای واقعی

ویندوز هولوگرافیک و نزدیک شدن سیستم عامل به دنیای واقعی

در ویندوز هولوگرافیک به جای اینکه همان واسط ساده‌ی صفحه‌ی استارت را در مانیتور ببینیم و استفاده کنیم، آیکان‌ها به صورت هولوگرام (تصویر سه‌بعدی) در گوشه و کنار خانه، محل کار و … نمایش داده می‌شوند. سطح ساده‌ای مثل یخچال می‌تواند یک آیکان ساده برای استفاده از اپ آشپزی داشته باشد که حتی اگر آشپز نباشیم هم با نمایش تصاویر و آیکان‌ها به ما بگوید که چطور غذا بپزیم.

پختن ماهی به کمک واقعیت افزودد؛ ماهی: مرا برگردان!

پختن ماهی به کمک واقعیت افزودد؛ ماهی: مرا برگردان!

می‌بینید که کاربرد از آن حالت ماورائی و تخیلی به کاری ساده مثل آشپزی تنزل یافته ولیکن پاسخ همین است، کاربردی بسیار گسترده و ساده.

فلسفه‌ی وجود ویندوز و فراگیری آن در ویندوز هولوگرافیک حلول می‌کند

به سیستم عامل ویندوز نگاه کنید، سال‌هاست که کوچک‌ترین اجازه‌ی رشدی به مک اپل و لینوکس نداده است. چرا؟

پاسخ روشن است. مایکروسافت روی کاربردی تمرکز کرده که فراگیرترین باشد. مثلاً اگر بودجه‌ی کمی داشته باشید و از طرفی برنامه‌نویس قهاری نباشید، چیزی بهتر از جمع کردن یک کامیپوتر و نصب کردن ویندوز و نرم‌افزارهای موردنیاز روی آن پیدا نمی‌کنید. اپل گران می‌فروشد و لینوکس کمی پیچیده است.

ویندوز هولوگرافیک شاید در اولین نگاه یک ایده‌ی لوکس و گران‌قیمت باشد اما اگر به ویندوزی که این روزها کاملاً فراگیر شده نگاه کنید، می‌بینید که ممکن است همین ایده‌ی به نظر پیچیده، تحقق پیدا کند و یکی از کاربردی‌ترین سیستم عامل‌ها باشد.

نکته‌ی جالب دیگر از بررسی وضعیت ساعت‌های هوشمند حاصل می‌شود:

ساعت‌های هوشمند، نگاهی مقایسه‌ای به اهداف و کاربرد

مقایسه‌ی ساعت‌های هوشمند و نگاهی به اهداف طراحی و کاربرد آن

ساعت‌های هوشمند پدیده‌ی جدید دنیای تکنولوژی هستند که تاکنون مدل‌هایی توسط کمپانی‌های مختلف تولید شده‌اند. در ادامه به مقایسه‌ی ساعت‌های هوشمند معروف می‌پردازم.

ساعت هوشمند با کاربرد تکراری و ظاهر جدید موفق نمی‌شود

ساعت هوشمند هم مثل عینک گوگل با این هدف طراحی شده که کامپیوتری صرفاً پوشیدنی باشد. البته نمی‌گویم که امکاناتی اضافه بر آنچه در گوشی‌ها وجود دارد، در آن نیست. قطعاً حسگرهای سلامتی و سهولت مرور پیامک‌ها، برنامه‌ها و قرار ملاقات‌ها مهم است اما این موارد برای خرید یک ساعت هوشمند، دلیل کاملی نیستند. چند سال است که بیشتر گوشی هوشمند خریداری کرده‌اند و برای کنار گذاشتن آن، به محصولی با کارکردهای جدید نیاز دارد و نه همان کارکردهای قبلی در کالبدی جذاب و جدید!

در حقیقت به نظر می‌رسد که گوگل، مایکروسافت و اپل باید ایده‌ی کامپیوترهای کوچک‌تر که همان وظایف کامپیوترهای معمولی و گوشی‌ها و تبلت‌های بزرگ را انجام می‌دهند و تنها تفاوت استفاده‌ی کمی ساده‌تر است را کنار بگذارند و به کاربردهایی فکر کنند که در دنیای فعلی ابزار خوبی برای آن وجود ندارد.

مثلاً یک طراح را در نظر بگیرید، کار کردن با مدل سه‌بعدی در نمایشگر دو بعدی کامیپوتر و تعامل از طریق موس و کیبورد که باز هم رابطه‌ی دو بعدی دارند، مشکل است. اما مایکروسافت به این فکر افتاده که بیاییم طراحی را با شناسایی حرکات دست و اسکن سه‌بعدی یک طرح موجود و یا طرحی که در کامپیوتر ترسیم شده و می‌توان آن را به صورت هولوگرام در دنیای واقعی تماشا و بررسی کرد، انجام دهیم:

ویندوز هولوگرافیک در طراحی

ویندوز هولوگرافیک در طراحی

این مأموریت ساده که شاید ایده‌اش بسیار پیش‌پاافتاده باشد، تاکنون در مقیاس بزرگ عملیاتی نشده است.

حتی در دنیای بازی هم پدیده‌های جذابی مثل آکیولس ریفت را داریم که ما را به کلی از واقعیت دور می‌کنند چرا که واقعیت مجازی هستند. اما مایکروسافت به آن ایده‌ی آشنا که در فیلم Her دیدیم می‌اندیشد، دنیایی پر از عناصر مجازی که می‌توان در آن سیر و سیاحت کرد و این یعنی:

دوست من، بدون جدا شدن از واقعیت هم می‌توانی بازی کنی و سرگرم شوی.

جذابیت دیگر بازی در دنیای واقعیت افزوده را با این مثال درک کنید که البته ایده‌ی کهنه‌ای است: در یک بازی آنلاین می‌بایست در نقاط مختلف شهر به دنبال گنج بگردید و در این مکاشفه، نه تنها صندوق‌های گنج که به صورت مجازی تصویر می‌شوند را به دست می‌آورید بلکه دچار کم‌تحرکی و اضافه وزن نمی‌شوید و از طرف دیگر طبیعت‌گردی و بازدید از اماکن توریستی و سیاحتی هم در جدول فعالیت‌های مفید شما اضافه می‌شود.

واقعیت افزوده بازی را به واقعیت می‌افزاید

واقعیت افزوده بازی را به واقعیت می‌افزاید

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

طرح تکراری از زبان قصه‌گویی به نام مایکروسافت!

به شخصه به آینده‌ی ایده‌ی مایکروسافت که البته بهتر است نگوییم ایده‌ی ردموندی‌ها! چرا که ایده‌ی نسبتاً قدیمی است، خوش‌بین نیستم. بارها و بارها چنین ایده‌هایی طرح شده اما فقدان بستر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بهینه و ارزان، مانع رشد آن شده است.

عینک گوگل را در نظر بگیرید، آن محصول سفر کرده به دیار باقی هم ۱۵۰۰ دلار هزینه داشت! حال آنکه هولولنز پردازنده‌ی اصلی، گرافیکی و حتی HPU پیشرفته‌تری دارد و مملو از حسگرهای حرکتی و صوتی دقیق است تا صداها و حرکات و از آن مهم‌تر محیط پیرامون را درک کند.

تأخیر و سرعت پردازش و دقت حسگرها را چه کنیم؟

 یک مشکل دیگر … سرعت پردازش و پدیده‌ی تأخیر: کینکت و کینکت ۲ از جذاب‌ترین فناوری‌های دنیای گیم هستند اما تا چه حد کاربردی شده‌اند؟ گرانی را کنار بگذاریم، کینکت ۲ هم آن قدر‌ها که فکرش را می‌کنیم دقیق و سریع نیست. اگر قرار باشد ۱ ثانیه و حتی کمتر برای تشخیص موقعیت تمام عناصر محیط پیرامون صرف شود، مثل آن است که گوشی رده پایینی با لگ بسیار زیاد داشته باشیم. احتمالاً به گوشه‌ای پرتابش می‌کنید، نه؟

البته ویندوز هولوگرافیک می‌تواند دقت پایین‌تری داشته باشد و به مرور زمان با پیشرفت تراشه‌ها و حسگرها، اوضاع بهبود یابد ولی بعید است این روزها بتوان با هزینه‌ای پایین، محصولی با عملکرد مناسب خلق کرد. درست مثل عینک گوگل که سخت‌افزاری ساده و قیمتی سرسام‌آور داشت.

می‌‎خواهم بگویم که این محصول جدید هم بسیار گران خواهد بود و مشخص نیست که در نهایت به مرحله‌ی استفاده‌ی عمومی می‌رسد یا نه.

اما بخش مثبت ماجرای هولوگرافیکی شدن دنیای ما از طریق ویندوز هولوگرافیک و هولولنز این است که یکی از سه کمپانی قدرتمند در تولید سیستم عامل، اپلیکیشن و سخت‌افزار، وارد عمل شده تا شانسش را امتحان کند و به دور از اغراق باید گفت که مایکروسافت در حال حاضر ایده‌پردازترین کمپانی است و اگر موفق نشود، قطعاً احتمال موفقیت اپل یا گوگل کمتر خواهد بود.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×