DAC چیست و چه نقشی در افزایش کیفیت صدا دارد؟

DAC یا مبدل دیجیتال به آنالوگ تراشه‌ای است که صدای دیجیتال را به آنالوگ تبدیل می‌کند و سیگنال حاصله را در اختیار جک هدفون قرار می‌دهد. کیفیت صدای گوشی، تبلت، مادربورد و … مستقیماً به کیفیت DAC وابسته است. دقت کنید که DAC به معنی ابزاری برای تبدیل سیگنال دیجیتال به آنالوگ هم هست.

DAC چیست؟

یکی از بخش‌های سیستم روی چیپ یا SoC بخش مربوط به خروجی‌های صوتی است که به صورت مخفف DAC گفته می‌شود. DAC یعنی مبدل دیجیتال به آنالوگ. در دنیای صفر و یک کامپیوتر، گوشی و … همه چیز به صورت ۰ یا ۱ است بنابراین برای اینکه بتوان هدفون را که اساساً یک ابزار آنالوگ است به گوشی و کامپیوتر متصل کرد و از صدایی که شامل امواج پیوسته‌ی صوتی است، لذت برد به یک تبدیل نیاز است: تبدیل دیجیتال به آنالوگ.

در گوشی‌های هوشمند از تراشه‌هایی به اسم SoC استفاده می‌شود که متأسفانه در بازار ایران با نام پردازنده و حتی چیپ‌ست مشهور شده‌اند. پردازنده فقط بخشی از تراشه است و چیپ‌ست همان‌طور که از نامش پیداست، به مجموعه‌ای از چیپ‌ها گفته می‌شود. مثلاً چیپ‌ست X99 در مادربوردهای اینتلی.

کاری که DAC یا Digital to Analog Convertor انجام می‌دهد دقیقاً مطابق نامش تبدیل دیجیتال به آنالوگ است. این بخش یکی از قسمت‌های اصلی تراشه‌های موبایل است اما گویا کیفیت صدای گوشی‌ها برخی کاربران حرفه‌ای را راضی نکرده و کمپانی‌های مختلفی که گوشی تولید می‌کنند هم حواسشان به همه چیز است و به دنبال استفاده از تراشه‌های DAC جداگانه رفته‌اند.  ۵ مدل گوشی مطرح سال ۲۰۱۴ که بهترین تراشه‌های صوتی را درون خود پنهان کرده‌اند را اجمالاً بررسی کردیم:

باریک‌ترین گوشی دنیا Vivo X5 با بالاترین کیفیت صدای هدفون

۵ گوشی رده اول با بیشترین کیفیت صدای جک هدفون

گوشی‌های رده اول امروزی از نظر کیفیت صدای اسپیکر و از آن مهم‌تر کیفیت صدای جک هدفون است که با بهره‌گیری از امپلی‌فایر، DAC و پردازنده‌ی سیگنال دیجیتال پیشرفته، افزایش یافته است. در ادامه ۵ گوشی برتر از این منظر را معرفی می‌کنم.

اندروید لالی‌پاپ از DACهای اکسترنال پشتیبانی می‌کند. البته DACهای USB هم در میان کاربران اندروید و ویندوز فون و آی‌او‌اس طرفداران زیادی ندارند و شاید موضوع مهمی نباشد اما به هر حال اگر به کیفیت برتر صدا فکر می‌کنید، بد نیست کمی روی DACها تحقیق کنید و تصمیم نهایی را بگیرید.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×