۴K

 تلویزیون اولترااچ‌دی یا UHD 4K و ویدیوی 4K، تفاوت چیست؟

رزولوشن اولترااچ‌دی ۴K از نظر عرض و ارتفاع، دو برابر فول‌ اچ‌دی است. نمایشگر UHD یا در واقع UHD 4K دارای ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل است و نسبت تصویر ۱۶ به ۹ است. فیلم‌های ۴K رزولوشن ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسلی دارند و نسبت تصویر ۱۹ به ۱۰ است. اصطلاح غلط رزولوشن ۴K در نمایشگرها، همان UHD است. در ادامه تفاوت این دو مقوله را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

رزولوشن ۴K چیست؟ چه تفاوتی با اولترااچ‌دی دارد؟

UHD TV یا تلویزیون UHD خود به دو گونه‌ی ۲۱۶۰p یا اولترااچ‌دی ۴K و ۴۳۲۰p یا اولترااچ‌دی ۸K تقسیم می‌شود. UHD 8K از نظر طول و عرض دقیقاً دو برابر UHD 4K است. در حال حاضر معمولاً منظور از اولترااچ‌دی در تلویزیون‌ها، همان گونه‌ی اول است و به تلویزیون‌های UHD 8K اصطلاحاً ۸K گفته می‌شود که البته درست و دقیق نیست.

اولترااچ‌دی دقیقاً ۴ برابر فول اچ‌دی است. طول و عرض دو برابر شده است و در حقیقت ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل وجود دارد. به صورت خلاصه به چنین رزولوشنی ۲۱۶۰p یا UHD و البته Ultra HD می‌گوییم. نام دیگری که مرسوم شده، UHD 4K یا Ultra HD 4K است. UHD و Full HD هر دو نسبت تصویر ۱۶ به ۹ دارند و در واقع عرض تصویر تقریباً ۱٫۷۸ برابر ارتفاع آن است. اولترااچ‌دی معمولاً در عرصه‌ی نمایشگر و تلویزیون و پروژکتور به کار می‌رود.

در بخش سبز تصویر زیر، رزولوشن‌های ۱۰۸۰p و ۲۱۶۰p قرار گرفته است اما رزولوشن ویدیوها معمولاً ۲K و ۴K است یعنی بخش قرمز که اندکی بزرگ‌تر از ناحیه‌ی سبز است. به این ترتیب بالا و پایین ویدیوی ۲K که در تلویزیون فول اچ‌دی پخش می‌شود، خالی می‌ماند:

تفاوت رزولوشن اولترااچ‌دی یا UHD یا UHD 4K با DCI 4K

تفاوت رزولوشن اولترااچ‌دی یا UHD یا UHD 4K با DCI 4K

استاندارد دیگر که در عرصه‌ی سینما کاربرد دارد، DCI (مخفف Digital Cinema Initiatives به معنی کنسرسیوم ابتکارات سینمای دیجیتال) است.منظور از ۴K به صورت دقیق، رزولوشن ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل است. در این صورت نسبت تصویر تقریباً ۱٫۹ یا ۱۹ به ۱۰ است. این رزولوشن چیزی است که توسط استدیوهای فیلم‌برداری، سینما و تلویزیون به کار می‌رود، برعکس UHD 4K که بیشتر در محصولات ویژه‌ی مصرف‌کنندگان عمومی کاربرد دارد.

تفاوت رزولوشن اولترااچ‌دی یا UHD یا UHD 4K با DCI 4K

تفاوت رزولوشن اولترااچ‌دی یا UHD یا UHD 4K با DCI 4K

طبعاً مصرف‌کنندگان عادی می‌خواهند ویدیویی که با گوشی خود تهیه کرده‌اند را بدون وجود حاشیه‌های خالی و یا کشیده شدن در تلویزیون خود تماشا کنند. بنابراین نسبت تصویر ۱۶ به ۹ و در نتیجه اولترااچ‌دی انتخاب بهتری برای عموم مصرف‌کنندگان است.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×