21 نمونه رنگ مختلف در گستره‌ی sRGB برای تست نمایشگر

دقت رنگ یعنی نزدیکی رنگی که نمایش داده می‌شود به رنگی که مطلوب است. مخالف آن خطای رنگ است. هر چه اختلاف بین رنگی که اندازه‌گیری شده با چیزی که قرار است نمایشگر نمایش بدهد کمتر باشد، دقت رنگ بیشتر است. اعداد زیر ۳ به نمایشگرهای بسیار دقیق مربوط می‌شوند.

بهترین نمایشگر کدام است؟

بهترین نمایشگر نمایشگری است که زاویه دید و روشنایی و کنتراست مطلوبی داشته باشد. اما به جز این موارد باید به صحت گامای ۲٫۲ و نیز دقت رنگ یا در واقع مقدار خطای رنگ هم توجه کرد.

هر چه تطابق با sRGB بیشتر باشد و به عبارت دیگر مثلث sRGB را بهتر پوشش دهد، دقت رنگ بیشتر است اما از آن مهم‌تر تطبیق رنگ نقاط مختلف گستره‌ی رنگ با چیزی است که نمایشگر نشان می‌دهد.

تعریف اختلاف رنگ

برای بررسی دقت رنگ می‌توان از ابزارهای نورسنجی و روش‌های مختلف استفاده کرد. اساس همه‌ی روش‌ها به دست آوردن اختلاف نتیجه‌ی اندازه‌گیری با حالت ایده‌آل است که هیچ وقت صفر نیست. همه‌ی نمایشگرها دارای خطای غیر صفر هستند.

در تصویر زیر ۲۱ نقطه‌ی گستره‌ی رنگ انتخاب شده که در اغلب روش‌های اندازه‌گیری، از همین نقاط استفاده می‌شود:

21 نمونه رنگ مختلف در گستره‌ی sRGB برای تست نمایشگر

21 نمونه رنگ مختلف در گستره‌ی sRGB برای تست نمایشگر

سه نوع اندازه‌گیری برای سه نوع رنگ داریم. نقاط مرزی روی اضلاع مثلث حالت اشباع دارند. نقاط بین مرکز و اضلاع مثلث دارای ۵۰ درصد غلظت رنگ هستند و در نهایت نقطه‌ی وسط مثلث همان D65 یا نقطه‌ی سفید است.

چیزی که اندازه‌گیری می‌شود، اختلاف U و Y رنگ با نتیجه‌ی اندازه‌گیری است که از رابطه‌ی فیثاغورس به صورت delta-E یا ΔUV بیان می‌شود. دلتا به معنی اختلاف است. مثلاً در نمودار زیر مشاهده می‌کنید که نقاط رنگی در آیفون ۶ چه قدر از حالت ایده‌آل فاصله دارد:

نتیجه‌ی تست یک نمایشگر و اختلاف موقعیت نقاط نمونه

نتیجه‌ی تست یک نمایشگر و اختلاف موقعیت نقاط نمونه

چشم انسان در بهترین حالت دلتا ای ۱ را تشخیص می‌دهد. مانیتورهای رده‌ی یک می‌بایست دلتا ای کمتر از ۴ داشته باشند.

در استانداردسازی دلتا ای هم چندین نسخه‌ی مختلف داریم. dE94 یا DeltaE94 و معادل دیگر آن CIE94 هر سه نام یک روش محاسبه‌ی دیتا ای هستند که در سال ۱۹۹۴ معرفی شده است. یکی از متداول‌ترین روش‌ها CIE76 است که بیشتر از آن استفاده می‌کنیم. روش بهتر dE2000 است که در سال ۲۰۰۰ و با اضافه کردن ۵ تصحیح کوچک ابداع شده است تا فام رنگ، روشنایی، ته‌رنگ و مواردی از این قبیل را بهتر در عدد نهایی لحاظ کند.

به همان تصویر قبلی برگردیم، ۱ واحد اختلاف با عبارت ۱ JNCD مشخص می‌شود که برابر با ۰٫۰۰۴ دلتا ای است. روی نمودارها اندازه‌ی ۳ واحد JNCD نیز درج می‌شود که مرز نمایشگر عالی و خوب است.

تطابق با sRGB در بنچ‌مارک‌ها

ساده‌ترین چیزی که می‌توان در بنچ‌مارک‌ها به دنبال آن بود، تطبیق با گستره‌ی رنگ sRGB است. هر چه قدر رنگ‌های یک نمایشگر محدوده‌ی مثلث sRGB را بهتر پوشش دهند، کیفیت کلی نمایشگر بالاتر است. می‌توان میزان پوشش را بر حسب درصد بیان کرد. البته درصد بیش از ۱۰۰ هم چیز خوبی نیست چرا که نشان می‌دهد نمایشگر رنگ‌ها را کمی اشباع‌تر از حد معمول نشان می‌دهد.

معمولاً نمایشگرهای AMOLED در این مورد ضعف دارند ولیکن برخی گوشی‌ها و تبلت‌های رده اول مثل گلکسی تب اس سامسونگ، حالت‌های مختلف رنگ دارند که برخی برای تطبیق بهتر طراحی شده و برخی رنگ‌ها را تند و اشباع می‌کند که در صورت لزوم می‌توان از آن استفاده کرد.

متوسط اختلاف رنگ یا dE2000 در بنچ‌مارک‌ها

می‌توان دلتا ای نقطه‌ی سفید، نقاط ۱۰۰ درصد اشباع و نقاط ۵۰ درصد اشباع و همین‌طور رنگ‌های اصلی، فرعی و تصادفی را بیان کرد. مرسوم است که dE متوسط برای نقاط نمونه و در روشنایی‌های مختلف نمایشگر محاسبه شود و در نهایت یک عدد کلی به عنوان اختلاف رنگ در بنچ‌مارک‌ها ذکر شود:

متوسط dE2000 برای نمونه رنگ‌های مختلف و در روشنایی‌های متفاوت

متوسط dE2000 برای نمونه رنگ‌های مختلف و در روشنایی‌های متفاوت

بنابراین برای شناسایی بهترین نمایشگر هم به گاما توجه می‌کنیم و هم به دقت رنگ که بر اساس اختلاف رنگ، پوشش سطح مثلث sRGB و اختلاف نقطه‌ی سفید بیان می‌شود، استناد می‌کنیم.

اختلاف رنگ ممکن است به صورت جزئی برای رنگ‌هایی خاص مثل گوشه‌ها و مرزهای مثلث sRGB بیان شود. نمودار زیر نمونه‌ای از بنچ‌مارک دقت رنگ است که تنها به رنگ‌های مرزی یعنی نقاط اشباع پرداخته است:

دقت رنگ رنگ‌ها اشباع بر حسب dE2000

دقت رنگ رنگ‌ها اشباع بر حسب dE2000

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×