تبلت ترکیبی ایسوس ترنسفورمربوک T300

لپ‌تاپ‌ها و اولترابوک‌های Convertible یا اولترابوک تبدیل‌شدنی به محصولاتی گفته می‌شود که نمایشگر با مکانیزمی مثل لولای ۳۶۰ درجه جابجا شده یا می‌چرخد و اولترابوک به تبلت تبدیل می‌شود. این محصولات در درجه‌ی اول اولترابوک نسبتاً سبک هستند و لذا سخت‌افزار خوب و کیفیت ساخت بالایی دارند. دسته‌ی دیگر تبلت ترکیبی یا تبلت هیبریدی (Hybrid) یا دارای کیبورد جداشدنی است که سخت‌افزار معمولی‌تر و وزن کمتر داشته و در اصل یک تبلت است. در ادامه ویژگی‌های هر دو نوع بیشتر آشنا می‌شویم.

نام‌هایی که استاندارد مشخصی برایشان وجود ندارد

اصطلاح تبدیل‌شدنی یا تبدیل‌شونده اصطلاحی است که برای تمامی لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های دو حالته به کار می‌رود و در واقع صنعت محصولات ترکیبی نام خاصی برای انواع آن انتخاب نکرده است. ممکن است اصطلاحات زیر در توصیف طراحی یک وسیله‌ی همراه استفاده شود:

  • Hybrid
  • ۲-in-1
  • Convertible

تنوع نام‌ها از این بیشتر است وقتی می‌بینیم لنوو به یوگاها نام یوگا داده و اچ‌پی به نمایشگرهای چرخان ۳۶۰ درجه‌ای نام x360 و به مدل‌های دارای کیبورد جداشونده نام x2 داده است. ایسوس به تبدیل‌شدنی دارای کیبورد جداشونده Transformerbook می‌گوید و به مدلی با نمایشگر ۳۶۰ درجه چرخان، Flip و به همین ترتیب مایکروسافت به Surface که با کیبورد تایپ کاور عرضه می‌شود، نام خاصی نسبت نمی‌دهد.

تصمیم گرفتم که از این پس برای داشتن یک مرزبندی مشخص، از دو واژه برای توصیف محصولات ترکیبی استفاده کنم.

Hybrid یا ترکیبی

منظور از لپ‌تاپ، اولترابوک یا تبلت ترکیبی این است که کیبورد کاملاً جدا می‌شود و ممکن است با اتصال بلوتوث، پورت خاص یا USB به بخش اصلی که در حقیقت یک تبلت است متصل شود.

کیبورد تبلت هیبریدی ایسوس ترنسفرمربوک T100 کاملاً جدا می‌شود

کیبورد تبلت هیبریدی ایسوس ترنسفرمربوک T100 کاملاً جدا می‌شود

Convertible یا تبدیل‌شدنی

منظور از تبدیل‌شدنی این است که کیبورد لپ‌تاپ یا اولترابوک، لولای خاصی دارد و به عنوان مثال ۳۶۰ درجه چرخیده و کیبورد زیر نمایشگر قرار می‌گیرد. این حالت تبلتی یک تبدیل‌شدنی است و حالت معمولی آن لپ‌تاپی است.

ممکن است مکانیزم به گونه‌ی دیگری طراحی شده باشد اما مسأله‌ی اصلی این است که کیبورد صرفاً یک ابزار جانبی یا یک داک اضافی نیست و از نمایشگر جدا نمی‌شود.

تبلت تبدیل‌شدنی ایسر Aspire R13 با مکانیزم جابجایی نمایشگر

تبلت تبدیل‌شدنی ایسر Aspire R13 با مکانیزم جابجایی نمایشگر

مزایای ترکیبی‌ها

اولین مزیت مثل هر ابزار دوکاره‌ای این است که هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. تهیه کردن یک مک و یک آیپد یا یک لپ‌تاپ ویندوزی و یک تبلت ویندوزی قطعاً هزینه‌ی بالاتری دارد.

معمولاً ترکیبی‌ها از نظر عمر باتری یا در واقع شارژدهی باتری، وضعیت بهتری دارند چرا که هم تبلت و هم کیبورد دارای باتری داخلی هستند؛ در واقع معمولاً با هزینه‌ی مساوی می‌توان ابزاری ترکیبی خرید که از نظر عمر باتری نسبت به ابزار هم‌قیمتی که از نوع تبدیل‌شدنی است، وضعیت بهتری دارد.

ترکیبی‌ها معمولاً باریک‌تر و جمع‌وجورتر طراحی می‌شوند چرا که قرار است در درجه‌ی اول تبلت باشند. به هر حال خیلی‌ها تبلت را بدون داک کیبورد یا کیبورد جداشدنی تهیه می‌کنند و بدیهی است که تبلت‌ها باریک‌تر از اولترابوک‌ها هستند. معمولاً پورت‌ها کوچک‌تر است و پورت مفیدی مثل میکرویو‌اس‌بی برای شارژ کردن استفاده می‌شود.

معایب ترکیبی‌ها

اپلیکیشن تنها بخشی است که ویندوز لمسی را عقب نگه داشته است.

اولین مشکل یک ترکیبی و همین‌طور تبدیل‌شدنی نداشتن اپ‌های بهینه برای استفاده‌ی لمسی یا در واقع تبلتی است. مایکروسافت با انتشار ویندوز ۱۰، مشکلات سیستم عامل را تقریباً به صورت کامل حل کرده اما هنوز هم اپ‌های iOS و اندروید برای تبلت‌ها برتری نسبی دارند. خوشبختانه اپلیکیشن‌های اصلی و اساسی مثل آفیس، مرورگر، نقشه، ویرایش و مرور تصاویر، تماشای ویدیو و … وضعیت مطلوبی دارد و از این نظر با مشکل خاصی مواجه نمی‌شویم اما هنوز هم تعدد و تنوع و همین‌طور کیفیت کاربری اپ‌های اندروید و iOS تا حدی بهتر است.

معمولاً ترکیبی‌ها نسبت به تبدیل‌شدنی‌هاسخت‌افزار معمولی‌تری دارند چرا که طراحی سبک‌تر، کوچک‌تر و قابل حمل‌تر مدنظر بوده است. البته مدل‌های خاص و قدرتمندی مثل سرفیس پروها یا آیپدها (البته به همراه کیبورد) دست کمی از اولترابوک‌های تبدیل‌شدنی ندارند ولیکن اگر هزینه‌ی صرف شده را یکسان در نظر بگیریم، برتری سخت‌افزاری با محصولات ضمخت‌تر و در حقیقت اولترابوک‌های تبدیل‌شدنی است.

اتم و Core M در برابر سری U اینتل.

اما توضیح بیشتر اینکه در هیبریدی‌ها یا همان ترکیبی‌ها از پردازنده‌های سری اتم اینتل استفاده می‌شود. گروه دیگر که گاهی استفاده شده Core M است اما پردازنده‌های سری U مثل Skylake-U کاربرد اولتربوکی و لپ‌تاپی دارند و مناسب این ابزارهای سبک و ساده نیستند.

پورت‌های ترکیبی‌ها کوچک‌تر است چرا که ضخامت اندکی است و نمی‌توان پورتی مثل USB Type A را کنار بدنه جای داد. در عوض از میکرویو‌اس‌بی، میکرو HDMI و مانند آن استفاده می‌شود و در عین خوب بودن، اگر کابل مربوطه را نداشته باشیم، باید هزینه‌ی اضافی متقبل شویم.

مزایای تبدیل‌شدنی‌ها

سخت‌افزار تبدیل‌شدنی‌ها همان طور که اشاره شد به علت بزرگ‌تر و ضخیم‌تر بودن معمولاً بهتر است. به جای استفاده از تراشه‌های خانواده‌ی Atom یا Celeron و Pentium اینتل، از Core M و حتی Core i3های سری U استفاده می‌شود. مدل‌هایی هم از رده‌بالاهای سری U مثل Core i5 و Core i7ها بهره می‌برند و در حقیقت یک اولترابوک قدرتمند به حساب می‌آیند.

کیفیت ساخت معمولاً عالی است و به خصوص لولا یا مکانیزم جابجایی نمایشگر طراحی خوب و محکمی دارد چرا که این نوع وسایل همراه در درجه‌ی اول اولترابوک هستند و نمایشگر نمی‌توان لق و ناپایدار باشد. ممکن است کاربر بارها نمایشگر را جابجا کند و بچرخاند، بدیهی است که لولا باید استحکام و عمر مفید لازم را داشته باشد.

تبدیل تبدیل‌شدنی HP

تبدیل تبدیل‌شدنی HP

معایب تبدیل‌شدنی‌ها

اولین مشکل یک تبدیل‌شدنی، وزن آن است که طبعاً بیشتر از تبلت‌هایی با کیبورد جداشدنی است. یوگاهای لنوو عملاً به اندازه‌ی یک اولترابوک معمولی سنگین هستند و نمی‌توان آنها را در برابر تبلت‌های سبک و هیبریدی قرار داد. البته مدل‌های خاصی با وزن بسیار کم طراحی می‌شوند ولیکن در مجموع تبدیل‌شدنی‌ها سنگین هستند.

از این پس در اینتوتک، واژه‌ی تبدیل‌شدنی را برای محصولاتی با کیبورد متصل به نمایشگر به کار می‌بریم و واژه‌ی ترکیبی را برای تبلت‌هایی با کیبورد جداشدنی یا دارای داک کیبورد استفاده می‌کنیم.
بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×