رم‌های DDR4 اپیسر با سری Apacer Blade DDR4 به دنیای اورکلاکرها می‌آیند

منظور از تایمینگ در رم این است که تأخیرهای مختلف آن که شامل چهار تأخیر اصلی است،چند برابر یک سیکل کلاک است. معمولاً تایمینگ به صورت CL9 بیان می‌شود که شاخصی از تمام ساب-تایمینگ‌های رم است. CL9 به این معنی است که تأخیر اصلی ۹ برابر یک سیکل کلاک است. دقت کنید که زمان هر سیکل کلاک عکس فرکانس رم است. بنابراین ترکیب فرکانس رم و تایمینگ، تأخیر آن را مشخص می‌کند و در حقیقت تایمینگ و تأخیر به تنهایی بی‌معنی هستند! در ادامه موضوع را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

بهتر است با یک مثال ساده بحث را ادامه دهیم: یک استیک ۴ گیگابایتی با سرعت ۲۴۰۰ مگاهرتز را در نظر بگیرید. تایمینگ این استیک رم ممکن است ۱۰، ۱۱ یا ۱۲ باشد. تایمینگ رم یعنی تأخیر، کمیتی که هر چه بیشتر باشد، بدتر است.

در دنیای کامپیوتر تأخیر معمولاً بر حسب سیکل کلاک بیان می‌شود. مدت زمان یک سیکل یا دوره تناوب، معکوس فرکانس است. فرکانس ۱۰۰۰ هرتز معادل دوره تناوب ۱ هزارم ثانیه است.

تأخیر در دسترسی به حافظه چه کش باشد، چه رم و چه هارددیسک، سرعت پردازش و سرعت کلی سیستم عامل را پایین می‌آورد. ممکن است در کاربردهای خاصی که پهنای باند بالا موردنیاز است و تأخیر اهمیت کمتری دارد، تایمینگ کنار گذاشته شود اما در بیشتر کاربردها، تایمینگ اثر بیشتری دارد تا پهنای باند.

ضریب عملکرد ملاکی برای مقایسه‌ی رم‌های متفاوت

اگر پهنای باند کافی نباشد، رمی با سرعت باس بالاتر بهتر است.

نرم‌افزارهای محاسباتی که تمام پهنای باند رم را مورد استفاده قرار می‌دهند و روی دیر رسیدن داده برای پردازش توسط پردازنده حساس نیستند، قطعاً به رم‌های DDR3 با پهنای باند بیشتر علاقه دارند. در این صورت رم DDR3 با سرعت ۲۴۰۰ مگاهرتز که پهنای باندی معادل ۱۹٫۲ گیگابایت بر ثانیه دارد، گزینه‌ی خوبی است. رم بسیار باکیفیتی که فرضاً سرعت باس ۱۸۶۶ مگاهرتز و تایمینگ ۷ دارد، گزینه‌ی بعدی است! مشکل چنین رم مرغوبی در این است که سرعت باس آن پایین است و پهنای باند کافی برای رساندن داده به پردازنده را در اختیار ندارد.

در نرم‌افزارهای معمولی و حتی بازی‌های سنگین، پهنای باند مشکل اصلی سیستم و یا به اصطلاح گلوگاه آن (Bottleneck) نیست.

زمانی که سرعت عمل مهم است، تایمینگ بهتر در اولویت قرار دارد.

رم ۱۳۳۳ مگاهرتزی هم احتمالاً می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز سیستم باشد اما تأخیر پدیده‌ی مهلکی است. پردازنده برای وارد شدن داده از رم به کش و همین‌طور فرآیند معکوس، مجبور است صبر کند و بی‌کار بماند. کارت گرافیک هم همین‌طور! بنابراین سرعت کلی سیستم به تایمینگ بستگی پیدا می‌کند. با سرعت باس یکسان هر چه تایمینگ بهتر باشد، عملکرد بهتر خواهد بود.

و ضریب عملکرد، کمیتی تعیین‌کننده که رم‌هایی با سرعت باس متفاوت را در برابر هم قرار می‌دهد. ابتدا تعریف تایمینگ را مرور کنیم:

تایمینگ رم با عبارتی مثل CL9 یا C9 بیان می‌شود که شاخصی از تأخیرهای موجود در رم است. عدد ۹ به این معنی است که تأخیر ۹ برابر دوره تناوب است و دوره تناوب هم معکوس فرکانس است.

و یک مثال عددی، رمی با سرعت باس ۲۴۰۰ مگاهرتز با تایمینگ ۹-۹-۹-۳۲ را در نظر بگیرید. این چهار عدد به چهار تأخیر مهم در رم اشاره می‌کند. عدد اول که ۹ است، به ما می‌گوید که تأخیر ۹ برابر دوره تناوب است و دوره تناوب ۱ تقسیم بر ۲۴۰۰ میلیون ثانیه است. ضرب و تقسیم کنید، دوره تناوب این رم ۰٫۴ نانوثانیه به دست می‌آید و تأخیر آن هم ۳٫۷۵ نانوثانیه خواهد شد. البته این فقط یکی از تأخیرهای اصلی رم است.

تأخیر کامل رم را با عبارتی مثل ۹-۹-۹-۲۸ بیان می‌کنند که هر عدد به یکی از تأخیرها مربوط می‌شود و یک ساب‌-تایمینگ نام دارد. بنابراین تمام رم‌های CL9 هم از نظر تایمینگ یکسان نیستند و تفاوت‌های اندکی دارند.

احتمالاً متوجه شده‌اید که چرا ضریب عملکرد از تقسیم کردن سرعت باس (بر حسب مگاهرتز) بر اولین تایمینگ به دست می‌آید. حاصل چنین تقسیمی معکوس تأخیر است که بدیهی است هر چه بزرگ‌تر باشد، به معنی کوچک‌تر بودن تأخیر است و این یعنی رم موردبحث، بهتر است.

برای مطالعه در مورد نحوه‌ی ارزیابی عمومی رم‌های DDR3 و بررسی اثر تایمینگ و پهنای باند در عملکرد سیستم به مقاله‌ی راهنمای خرید زیر مراجعه کنید:

راهنمای خرید رم DDR3 ، مقدار، سرعت و تایمینگ رم را چطور انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید رم DDR3 ، مقدار، سرعت و تایمینگ رم را چطور انتخاب کنیم؟

در راهنمای خرید رم DDR3 به پارامترهای مهم در خرید رم می‌پردازم. تنها سرعت باس نیست که عملکرد رم را مشخص می‌کند. تایمینگ و قابلیت اورکلاک هم در ارزیابی بهترین رم موثر است.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×