پردازنده‌های سری 6000 اینتل یا خانواده‌ی بزرگ Skylake

پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل یا Skylake در چند گروه مختلف و برای محصولات مختلف معرفی شده‌اند. Skylake-Y و Skylake-U برای تبلت‌ها و اولترابوک‌هاست و سری H که پسوند HQ یا HK یا H دارند، در لپ‌تاپ‌های بسیار سریع به کار می‌روند. سری معمولی Skylake-S با سوکت LGA1151 کاربری دستاپی دارد و در کامپیوترهای معمولی و سیستم‌های گیمینگ و سرورها به کار می‌رود. در ادامه با انواع اسکای‌لیک آشنا می‌شویم.

گروه‌های مختلف اسکای‌لیک

اینتل پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ را به گروه‌های مختلف تقسیم کرده که هر یک کاربرد و مشخصات خاصی دارد. در کنار سری ۶۰۰۰، پردازنده‌های اتم هم در گروه‌های Atom x3 تا Atom x7 طبقه‌بندی شده‌اند تا تمیز دادن مدل‌های معمولی و سریع، ساده باشد.

توان مصرفی و عملکرد متناسب با کاربرد.

اینتل و AMD پردازنده‌ها را بر حسب توان مصرفی، سیستم خنک‌کاری موردنیاز و کاربرد در گروه‌های مختلف قرار می‌دهند. اصول کلی و اهداف اینتل در تمام پردازنده‌های جدید از مدل‌های پرمصرف گروه S گرفته تا اقسام کم‌مصرفی مثل Core M تداعی می‌شود. عملکرد بهتر، مصرف انرژی کمتر و مقیاس‌پذیری (طراحی مدل‌های کوچک و بزرگ با توان مصرفی و قدرت پردازشی بالا و پایین) شعار اینتل است و به ویژه در اسکای‌لیک بیش از پیش نمایان می‌شود.

آشنایی با انواع پردازنده‌های اینتل در خانواده‌ی اسکای‌لیک

رده‌بندی کلی اسکای‌لیک‌ها به ترتیب توان مصرفی و قدرت پردازشی به صورت زیر است:

انواع پردازنده‌های اسکای‌لیک اینتل

انواع پردازنده‌های اسکای‌لیک اینتل

و توضیحاتی کلی در مورد جدول فوق: اینتل پردازنده‌ها را با مشخص کردن تعداد هسته، تعداد واحدهای پردازشی بخش گرافیک و وجود کش سطح چهارم یا به اصطلاح حافظه‌ی رم مجتمع (یا eDRAM) تفکیک می‌کند.

در جدول فوق منظور از Die یا قالب تراشه این است که چند هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی و چند هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی در تراشه وجود دارد. عبارت e هم به وجود کش اضافی اشاره می‌کند. به عنوان مثال اینتل در گروه U یا کم‌مصرف مدلی با ۲ هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی و ۳ واحد بزرگ بخش گرافیک به همراه eDRAM دارد. دقت کنید که در هسول‌های کم‌مصرف eDRAM نداشتیم و خوشبختانه در اسکای‌لیک‌های ۱۵ و ۲۸ واتی گروه U ، کش ۶۴ مگابایتی اضافه شده است که قطعاً در اولترابوک‌های جدید، مفید فایده واقع می‌شود. البته بیشتر مدل‌ها بدون eDRAM و با گرافیک GT2 هستند که قدرت پردازشی بالایی ندارد.

متأسفانه سرعت کش سطح چهارم مشخص نشده است و شاید اینتل از سرعت ۱۶۰۰ مگاهرتزی یا سرعتی بالاتر یا پایین‌تر استفاده کرده باشد.

گرافیک GT4 رقیب بهتری برای پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند AMD.

و توضیح دیگر اینکه ۳ واحد بزرگ پردازش گرافیک شامل ۴۸ واحد محاسباتی یا EU است. اینتل نام این کانفیگ را GT3 می‌گذارد. گرافیک GT2 هم شامل ۲۴ واحد محاسباتی است. گونه‌ی جدیدی که در پردازنده‌های اینتلی می‌‎بینیم، GT4 است که ۷۲ واحد محاسباتی دارد و در کنار آن ۱۲۸ مگابایت رم مجتمع قرار می‌گیرد تا عملکرد فوق‌العاده خوبی داشته باشد. شاید از این پس اینتل در دنیای لپ‌تاپ و اولترابوک، فاصله‌ی زیادی با AMD نداشته باشد، البته زمانی که از بازی و پردازنده‌ی گرافیکی صحبت می‌کنیم.

بهترین کانفیگ بخش گرافیک در هسول‌ها، GT3e بود که تنها ۴۰ واحد محاسباتی داشته و در برودول هم اینتل از ۴۸ واحد محاسباتی فراتر نرفت. بنابراین اسکای‌لیک از نظر گرافیک، حداکثر ۵۰ درصد بهتر از هسول و برودول است.

در مدل‌های رده پایین یعنی Pentium و Celeron گرافیک GT1 با ۱۲ واحد محاسباتی انجام وظیفه می‌کند و بدیهی است که این پردازنده‌ها در دنیای گیمرها طرفدار ندارند.

چهار گروه لپ‌تاپی و اولترابوکی و تبلتی پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل

و برای آشنایی با معماری و عملکرد اسکای‌لیک به بررسی چند بخشی آن مراجعه فرمایید:

پردازنده‌های اینتل

بررسی Core i7-6700K و Core i5-6600K بخش آخر

به بخش آخر بررسی Core i7-6700K و Corei5-6600K یعنی بنچ‌مارک‌ها و قابلیت اورکلاک آن رسیدیم و زمان آن فرارسیده که نمره‌ی نهایی را به پردازنده‌های رده‌اول سری ۶۰۰۰ اینتل یا همان خانواده‌ی اسکای‌لیک بدهیم. با ما باشید.

بازگشت به دانش‌نامه
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

×